8 lutego 1932 r. przyznany został polski patent nr 15567 dla pistoletu VIS, skonstruowanego przez inżynierów: Piotra Apolinarego Wilniewczyca i Jana Gaudentego Skrzypińskiego, konstruktorów z Państwowych Wytwórni Uzbrojenia (PWU), przy współudziale inżyniera Feliksa Modzelewskiego z Biura Studiów Państwowej Fabryki Karabinów w Warszawie.
Swój do swego
Historia powstania pistoletu VIS sięga 1929 r., kiedy to Komitet do Spraw Uzbrojenia i Sprzętu, po szeregu testów, przyjął na uzbrojenie pistolet skonstruowany przez Dieudonne’a Saive’a z Fabrique Nationale d’Armes de Guerre w Belgii, znany pod nazwą Browning High Power HP35. Charakteryzował się on, rewelacyjnym jak na ówczesne czasy, 13-nabojowym dwurzędowym magazynkiem.
Pistolet belgijski nie trafił na wyposażenie Wojska Polskiego – nieoczekiwanie do konkursu włączyły się Państwowe Wytwórnie Uzbrojenia z Warszawy w osobie inż. Piotra Wilniewczyca. Stwierdził on, że może sam zaprojektować taką broń, równie dobrą, a nawet lepszą od zagranicznej, oszczędzając przy tym dewizy na zakup licencji.
Pistolet belgijski nie trafił na wyposażenie Wojska Polskiego, ponieważ nieoczekiwanie do konkursu włączyły się Państwowe Wytwórnie Uzbrojenia z Warszawy w osobie inżyniera Piotra Apolinarego Wilniewczyca. Stwierdził on, że może sam zaprojektować taką broń, równie dobrą, a nawet lepszą od konstrukcji zagranicznej, oszczędzając przy tym (tak potrzebne w kraju) dewizy na zakup licencji.
Zgodnie z materiałami źródłowymi zwycięzcą konkursu okazał się belgijski Browning. Prof. Wilniewczyc w swojej relacji twierdził, że wygrała konstrukcja czechosłowacka ČZ wz. 1924, która była w pewnym momencie faworytem wśród członków komisji, ale odpadła z powodu ceny. Propozycja czechosłowacka została odrzucona, gdyż za licencję zażądano sumy przewyższającej czterokrotnie ofertę belgijską.
Techniczne osiągnięcie
Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński swoją broń oparli na konstrukcji pistoletu Colt wz. 1911, którego projektantem był Amerykanin John Moses Browning. W swojej konstrukcji zastąpili ruchomy łącznik, połączony z lufą, osią, używając integralnego występu u spodu komory nabojowej, który wchodził do wyprofilowanego gniazda w szkielecie (podobne rozwiązanie zastosowano w pistolecie Browning HP35).
Zastosowany sposób ryglowania broni okazał się prostszy, niezawodniejszy i zwiększał jej celność. Z pistoletu Browninga przejęto mechanizm spustowo-uderzeniowy i bezpiecznik chwytowy, rezygnując z bezpiecznika nastawnego. W urządzeniu powrotnym użyto teleskopowej żerdzi, która zapobiegała przypadkowym wystrzałom w momencie upadku broni z dużej wysokości.
15 stycznia 1931 r. Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński złożyli wniosek do Urzędu Patentowego wraz z rysunkami pistoletu, w lutym zaś przedstawili gotowy prototyp. Duży wkład w dopracowanie konstrukcji miał inżynier Feliks Modzelewski z Biura Studiów warszawskiej Fabryki Karabinów.
W konstrukcji broni użyto zaczepu zamkowego, który umożliwiał rozbieranie pistoletu i pozwalał na opuszczenie kurka, gdy w komorze nabojowej znajdował się nabój. Konstrukcję zaczepu zmieniono w wyniku testów.
15 stycznia 1931 r. Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński złożyli wniosek do Urzędu Patentowego wraz z rysunkami pistoletu, w lutym zaś przedstawili gotowy prototyp. Duży wkład w dopracowanie konstrukcji miał inżynier Feliks Modzelewski z Biura Studiów warszawskiej Fabryki Karabinów.
8 lutego 1932 r., automatyczny pistolet 8-strzałowy VIS kal. 9 mm PWU, skonstruowany przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, otrzymał patent nr 15567. 28 lutego zapadła decyzja o przyjęciu go na uzbrojenie Wojska Polskiego. Pistolet pierwotnie nazywał się WIS, co było nawiązaniem do pierwszych liter nazwisk konstruktorów (Wilniewczyc i Skrzypiński). Została ona zastąpiona później łacińską nazwą VIS (siła) na życzenie władz wojskowych.
Spóźniona innowacja
Pistolet VIS produkowany był w Fabryce Broni w Radomiu, która posiadała wolne moce produkcyjne, podczas gdy warszawska Fabryka Karabinów była w tym czasie przeciążona zamówieniami. Partia informacyjna nowych pistoletów powstała dopiero we wrześniu 1933 r., co było spowodowane trudnościami z uruchomieniem jego produkcji w Radomiu.
Pistolety trafiły do wybranych jednostek – piechoty: 5., 21., 27. Pułków Piechoty; kawalerii: 6. Pułku Kawalerii, 3. Pułku Strzelców Konnych, 10. Pułku Strzelców Konnych; artylerii: 5., 21., 27. Pułków Artylerii Lekkiej, oraz do centrów wyszkolenia tych broni.
Pistolet pierwotnie nazywał się WIS, co było nawiązaniem do pierwszych liter nazwisk konstruktorów (Wilniewczyc i Skrzypiński). Została ona zastąpiona później łacińską nazwą VIS (siła) na życzenie władz wojskowych.
Pistolety z tej partii oznaczane są jako VIS wz. 32 (to oznaczenie nie występowało w oficjalnych dokumentach z tego okresu) i stanowią ogromną rzadkość na rynku kolekcjonerskim. Egzemplarz tego pistoletu znajduje się w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie.
W latach 1933-1934 pistolet przeszedł szereg badań i testów, które zaowocowały wprowadzeniem poprawek do jego konstrukcji, m.in. poszerzono chwyt wraz z językiem spustowym i zredukowano siłę oporu spustu.
26 sierpnia 1935 r. pistolet VIS wz. 35 kal. 9 mm został przyjęty oficjalnie na uzbrojenie Wojska Polskiego. Przed wojną w Fabryce Broni w Radomiu wyprodukowano od 46 000 do ok. 49 900 sztuk tej broni.
Według różnych danych Niemcy w trakcie wojny wyprodukowali 312 000 szt. lub 385 000 sztuk, które różniły się od tych przedwojennych jakością wykonania. W kolejnych seriach usunięto zaczep do rozkładania broni i szynę do mocowania kolby-kabury. W niemieckich siłach zbrojnych VIS nosił oznaczenie „Pistole 35 (p)”.
Więcej interesujących materiałów na profilu Archiwum IPN