Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

aktualności

Aktualności

Autor: Rafał Leśkiewicz

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej organizuje w dniach 13 – 15 kwietnia br. Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze tak duże wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

Autor: Karol Starowicz

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych (w szczytowym momencie wojny była to niemal dwustutysięczna armia) odegrali istotną rolę na wielu frontach: pod Narwikiem, w Bitwie o Anglię, pod Tobrukiem czy Arnhem. Ramię w ramię z Brytyjczykami, Amerykanami i przedstawicielami innych narodów walczyli o wolność, godność i pokój nie tylko dla siebie, lecz również dla innych. Ich wkład w zwycięstwo nad hitlerowską Rzeszą jest bezsporny.

Poznański oddział IPN przygotował serię fascynujących opowieści przybliżających kulisy przygotowań do Powstania Wielkopolskiego, a także prezentujących najważniejsze epizody batalii o przyłączenie Wielkopolski do odradzającej się Rzeczyspopolitej.

Autor: Anna Lasek

Archiwum IPN od lat uczestniczy w Nocy Muzeów, otwierając dla zwiedzających niedostępne na co dzień magazyny archiwalne oraz prezentując unikatowe dokumenty, zdjęcia i filmy ze swoich zasobów. Podczas tej jedynej w roku nocy, pracownicy archiwum wcielają się w rolę przewodników, wprowadzających gości w świat tajników pracy z dokumentem.

Autor: Rafał Leśkiewicz

Mija pierwszy rok funkcjonowania popularnonaukowego portalu Instytutu Pamięci Narodowej przystanekhistoria.pl. To dobry moment do pierwszych podsumowań.

Mobilna gra miejska Głos walczącej Warszawy. Podpułkownik Wacław Lipiński to nowa propozycja edukacyjna Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Scenariusz nawiązuje do postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego, który we wrześniu 1939 r. pełnił funkcję szefa Biura Propagandy w Dowództwie Obrony Warszawy.

Autor: Rafał Leśkiewicz

W sierpniu obchodzimy okrągłe rocznice dwóch niezwykle ważnych wydarzeń w historii Polski XX wieku. W połowie sierpnia 1920 r. w bitwie warszawskiej polskie wojsko pokonało nacierającą ze wschodu, w kierunku Warszawy armię bolszewickiej Rosji. Z kolei w sierpniu 1980 r. narodziła się „Solidarność”.

Autor: Marek Dąbrowski

W związku z obchodami kolejnej rocznicy urodzin Jan Pawła II zapraszamy Państwa na portal tematyczny dotyczący pielgrzymek papieskich w okresie PRL.

Autor: Rafał Leśkiewicz

1 marca na trwale wpisał się w kalendarz naszych świąt narodowych przypominając o bohaterskich postawach tysięcy "Wyklętych" - "Niezłomnych", wiernych uniwersalnym wartościom: wolności, patriotyzmowi i honorowi.

Autor: Rafał Leśkiewicz

W dniu, w którym obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony przez Armię Czerwoną zakończyła się gehenna więzionych w nim osób. Wyzwolenia doczekało jedynie nieco ponad 7 tys. więźniów. 1,1 mln zostało zgładzonych przez niemiecką machinę terroru…