Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Obrona Warszawy z ppłk. Wacławem Lipińskim

25-09-2020
Mobilna gra miejska Głos walczącej Warszawy. Podpułkownik Wacław Lipiński to nowa propozycja edukacyjna Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Scenariusz nawiązuje do postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego, który we wrześniu 1939 r. pełnił funkcję szefa Biura Propagandy w Dowództwie Obrony Warszawy.

 

Atutem gry jest innowacyjna forma mobilna w aplikacji Action Track, która powstała w Finlandii i jest powszechnie wykorzystywana w fińskich placówkach edukacyjnych. Wystarczy naładowany smartfon ze ściągniętą aplikacją ActionTrack, uruchomiona funkcja GPS, dostęp do Internetu i włączona usługa lokalizacji.

Fabuła osnuta jest wokół postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego – żołnierza Legionów Polskich, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego m.in. Krzyżem Virtuti Militari. We wrześniu 1939 r. pełnił funkcję szefa Biura Propagandy w Dowództwie Obrony Warszawy. Przez Polskie Radio informował warszawiaków o sytuacji na froncie oraz w samej stolicy. Nie wyjechał z Warszawy, wierzył w to, że stolica będzie się bronić do końca. Nie ukrywał, że wzorem walki i oporu przed niemieckim najeźdźcą są dla niego obrońcy Westerplatte. Słowa podpułkownika Lipińskiego dodawały ludziom odwagi, ale też nadzieji w to, że uratujemy niepodległość Polski. Po 17 września, kiedy Polskę zaatakowali Sowieci, sytuacja stała się beznadziejna. Spełnił się najgorszy scenariusz. Polska przestała istnieć, znalazła się pod dwiema okupacjami, niemiecką i sowiecką. W obawie przed aresztowaniem przez niemieckie Gestapo, Wacław Lipiński przedostał się na Węgry. Jego celem było dołączenie do powstającej we Francji armii polskiej. Odmówiono mu prawa do służby tak jak innym piłsudczykom. Wacław Lipiński wrócił do okupowanej Polski. Współtworzył piłsudczykowski konspiracyjny Konwent Organizacji Niepodległościowych. Bohater gry przeżył wojnę, ale przyszło mu żyć w Polsce, w której władzę sprawowali komuniści. Wacław Lipiński podzielił los tysięcy polskich patriotów. W 1947 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, trafił do więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, które słynęło z niewyobrażalnie okrutnych metod śledczych. W 1948 r. został skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na karę dożywotniego więzienia. Został przewieziony do więzienia we Wronkach, w którym zginął 4 kwietnia 1949 r. Oficjalną przyczyną śmierci podpułkownika Lipińskiego było samobójstwo, ale wszystko wskazuje na to, że prawda była zupełnie inna.

Więcej do przeczytania w broszurze z serii „Bohaterowie Niepodległej”: Marek Gałęzowski, Wacław Lipiński, dostępnej do pobrania w naszej Bibliotece Cyfrowej. Warto zobaczyć również materiały z kanału IPNtv:

 


Debata z cyklu Historia zza kulis odbyło się spotkanie pt. "Tajemnice śmierci Wacława Lipińskiego"


Odcinek programu "Wideoczat z historią"!, którego bohaterem jest ppłk. Wacław Lipiński

 

W 2019 r. w TVP Historia powstał również film dokumentalny „Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński”, scen. i reż. Marzena Kumosińska (film dostępny jest na płycie DVD - dodatku do "Biuletynu IPN" nr 9/2020). Równolegle w Instytucie Pamięci Narodowej powstał audiobook Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy. Wacława Lipińskiego.

W grze miejskiej walczącą Warszawę przedstawią dwaj fikcyjni przewodnicy: nastolatek - rówieśnik uczestników gry - oraz jego dziadek, który osobiście poznał ppłk. Lipińskiego. Ponadto gra ukaże obraz życia codziennego w broniącej się Warszawie, sytuację ludności cywilnej, trudności, z którymi musieli się mierzyć warszawiacy, ich obawy i nadzieje.

Premierową rozgrywkę (29 września o godz. 10:00) z udziałem uczniów jednej ze stołecznych szkół rozpocznie spotkanie z gościem specjalnym. Później na ulicach pojawią się rekonstruktorzy. Trasa poprowadzi m.in. przez al. Szucha, Al. Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy i plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, a zatem nie obędzie się bez wygodnych butów.                                                   

W październiku gra w Action Track zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym.