Polscy inżynierowie: wynalazki wojskowe
Antoni Cierplikowski, Helena Rubinstein, Max Factor i polski wkład w piękno
Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Była to tragedia o skutkach znacznie wykraczających poza miejsce zdarzenia.
Wybraniec bogów [fabularyzowany film dokumentalny]
Metalowe kartoteki, czyli matryce do maszyny adresującej
Na obszarze zajmowanym niegdyś przez III Rzeszę i terytoriach przez nią okupowanych odkrywa się co jakiś czas różnej wielkości zbiory metalowych tabliczek (o wymiarach 55 x 108 mm) z wytłoczonymi w nich informacjami, których pochodzenie i przeznaczenie budzi uzasadnioną ciekawość znalazców.
Osiągnięcia i niepowodzenia II Rzeczypospolitej
Odbudowa państwa polskiego po przeszło wieku niewoli była procesem długotrwałym i żmudnym. II Rzeczpospolita powstawała na obszarach w znacznej części zniszczonych, w warunkach wojny trwającej dłużej niż w innych państwach europejskich.
Black Box. Wywiad jako instrument transferu technologii i wsparcia decyzji ekonomicznych
Wyniki pracy wywiadu naukowo-technicznego MSW PRL 1971–1989
Wyścig technologiczny i postęp cywilizacyjny społeczeństw zachodnich zmusił również władze PRL do stosowania mechanizmu wywiadu naukowo-technicznego. Wzorce dla organizacji tego typu struktur oraz metody pracy czerpała Warszawa z Moskwy.
Polscy inżynierowie: budownictwo, wynalazki cywilne
Kazimierz Prószyński (1875-1945) – zapomniany pionier ruchomego obrazu
Louis Lumière miał o nim powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”. „Gdyby się urodził pod szczęśliwą gwiazdą, dziś mówilibyśmy o światowej pleografii, a nie o kinematografii” – stwierdził Anatol Stern. Edward W. Morley nazwał go „Kolumbem kinematografii”.
Kto odkrył witaminy i ich znaczenie dla zdrowia? W jaki sposób prof. Rudolf Weigel uratował tysiące ludzi? Kogo nazywamy „polskim Pasteurem”?
Krakowscy profesorowie wracają z niemieckiego obozu koncentracyjnego
Polskie elity intelektualne doświadczyły jako pierwsze masowej akcji represyjnej niemieckiego okupanta, w wyniku której zmarło z wycieńczenia nie mniej niż 25 uczonych.
Gdzie powstała pierwsza na świecie rafineria ropy naftowej? Jak polski wynalazek ocalił życie króla Hiszpanii? Czym zajmował się prof. Antoni Xieżopolski?
Giganci nauki PL – polscy wynalazcy, odkrywcy i pionierzy nauk ścisłych
Mamy w naszej historii wspaniałych odkrywców i wynalazców, zmieniających losy Polski i świata. Często wiemy o nich niewiele albo zgoła nic. Przez całe dziesięciolecia od wojny byli świadomie zapominani i niedoceniani. Nadszedł czas, byśmy mogli z dumą o nich mówić i przypominać Polsce i światu o wspaniałych rodakach.
Jaką nauką oprócz astronomii zajmował się Mikołaj Kopernik? Czym w świecie nauki wsławił się Ignacy Mościcki? Jaką umowę zawarły Maria i Bronisława Skłodowskie?
Czego dotyczyły koncepcje historiozoficzne Feliksa Konecznego? Co według niego wyróżniało cywilizację łacińską?
Dlaczego Bronisław Piłsudski zaczął badać język i kulturę Ajnów? Kto napisał pierwszy w Europie traktat o Dalekim Wschodzie? Czyim imieniem nazwano kilkadziesiąt...?
Gdzie pracowała pierwsza polska lekarka i czy Marks z Leninem coś wnieśli do rozwoju chemii
Polacy światu – sylwetki znane i zapomniane (Jak Polacy tworzyli naukę)
Marian Rejewski - wielcy polscy wynalazcy
Jerzy Rudlicki - wielcy polscy wynalazcy
Rudolf Weigl - wielcy polscy wynalazcy
Stanisław Ulam - wielcy polscy wynalazcy
Jerzy Dąbrowski - wielcy polscy wynalazcy
Stanisław Rogalski - wielcy polscy wynalazcy
Stefan Bryła - wielcy polscy wynalazcy
Aleksander Wasiutyński - wielcy polscy wynalazcy
Zbrodnia w Ponarach w latach 1941-1944
Polscy inżynierowie w kraju nad Bosforem
Krzem, chemia i Ryga – Polacy dla światowej nauki i pokoju w Europie (odc. 32)
Tadeusz Wenda - wielcy polscy wynalazcy
„Wybraniec bogów" – o Polaku, geniuszu matematyki światowej, ofierze Katynia [trailer #MFFoTEK]
Tadeusz Sendzimir - wielcy polscy wynalazcy
Prof. Jan Zdzisław Włodek. Ojczyzna śmierci warta...
Początek okupacji niemieckiej w Krakowie jest nierozerwalnie związany z aresztowaniem w dniu 6 listopada 1939 r. 183 polskich naukowców z krakowskich uczelni. Jedną z ofiar niemieckiej akcji przeciwko uczonym był prof. Jan Zdzisław Włodek – ziemianin, naukowiec, ale także legionista, dyplomata, społecznik, fotograf.
Jan Czochralski - wielcy polscy wynalazcy
Ignacy Mościcki - wielcy polscy wynalazcy
Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy
Wkład polskich naukowców w światowe dziedzictwo nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych jest nieobecny w świadomości historycznej Polaków, przez co obraz naszego dorobku narodowego jest zdeformowany i zubożony.
Wywiad naukowo-techniczny PRL
Dr Franciszek Witaszek
Franciszek Witaszek (1908–1943), dr medycyny, naukowiec. Od 1932 r. asystent w Zakładzie Higieny Ogólnej i Społecznej następnie w Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Uniwersytetu Poznańskiego.
Ofiary Sonderaktion Krakau
Aktion gegen Universitäts-Professoren, powszechnie znana pod nazwą Sonderaktion Krakau, zapisała się w historii Krakowa i dziejów powszechnych jako bezprecedensowy atak na naukę polską.
Juliusz Makarewicz w sowieckim Lwowie
Był twórcą Kodeksu karnego z 1932 r. (obowiązującego do 1969 r.), rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, senatorem RP. W 1945 r. został aresztowany i zesłany do obozu pracy w Krasnodonie. Zwolniony po kilku miesiącach, pozostał w sowietyzowanym Lwowie.
Naukowiec w służbie konspiracji
Mimo podpisania 8 maja 1945 r. europejskich porozumień kończących II wojnę światową, w Polsce kontynuowana była walka o kształt polityczny kraju. Prowadzący ją żołnierze byli często tymi samymi ludźmi, którzy walczyli z okupantami w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego.
Generacja „niepokornych” (1863–1918)
Można śmiało uznać za fenomen to, że u schyłku XIX i na początku XX w. żyło i działało tak wiele wybitnych osób, które nieustępliwie walczyły o wolną i suwerenną Polskę. Byli to ludzie różnych profesji i nierzadko o odmiennych poglądach. Łączyło ich marzenie o niepodległej Ojczyźnie.
Fenomen polskości
3 maja IPN udostępnił film dokumentalny „Fenomen polskości”. To opowieść o prof. Bolesławie Orłowskim, który od lat bada i propaguje polski wkład w rozwój światowej nauki i techniki. Z prof. Orłowskim o jego misji rozmawia Maciej Kwaśniewski.
Fenomen polskości (reż. Alina Czerniakowska, 2019)
Profesor Rudolf Spanner - dyrektor Instytutu Anatomii Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1940-1945
Czy Rudolfa Spannera można umiejscowić w panteonie wielkich naukowców świata, czy wśród degeneratów, pozbawionych wszelkich ludzkich odczuć? Na to pytanie starali się odpowiedzieć Monika Tomkiewicz i Piotr Semków w wydana w 2010 r. w Gdyni książce zatytułowanej „Profesor Rudolf Spanner 1895-1960”.
Politechnika Lwowska. Kuźnia kadr II Rzeczypospolitej
Co łączy premierów Jędrzeja Moraczewskiego, Władysława Sikorskiego i Kazimierza Bartla oraz ministra spraw wojskowych Kazimierza Sosnkowskiego? Wszyscy ci wybitni politycy II RP byli wychowankami Politechniki Lwowskiej.
Zapomniany bohater: Jan Stanisław Kochanowski (1894-1942) przyrodnik grodzieński
Co łączy Świętego Maksymiliana Kolbego i Jana Kochanowskiego, przyrodnika grodzieńskiego, oprócz aktywnej działalności w Grodnie? Obydwaj zginęli oddając swe życie za innego, wykazując się wartą przypomnienia postawą obywatelską i chrześcijańską.
„Nie tylko Enigma…” – polski radiowywiad na Niemcy w latach 1918–1939”
Ukraińska (?) lista polskich profesorów
W lipcu 1941 na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie Niemcy rozstrzelali ponad 40 osób – profesorów lwowskich, a także ich bliskich, gości i domowników. Kto sporządził listę osób przeznaczonych do tej egzekucji? Niektóre tropy prowadzą do środowiska lwowskich nacjonalistów ukraińskich.
Kazimierz Bartel – ostatnia ofiara zbrodni na profesorach lwowskich
W II RP zmiany na stanowisku szefa rządu dokonywały się często: w ciągu dwudziestu lat jej istnienia na fotelu premiera zasiadło dwudziestu polityków. Aż trudno uwierzyć, że spośród wszystkich premierów RP tylko jeden został zamordowany przez Niemców. Był nim właśnie Kazimierz Bartel.