Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Wirtualne zwiedzanie i spacer z historią i sztuką – Archiwum IPN podczas Nocy Muzeów 2021

11-05-2021
Archiwum IPN od lat uczestniczy w Nocy Muzeów, otwierając dla zwiedzających niedostępne na co dzień magazyny archiwalne oraz prezentując unikatowe dokumenty, zdjęcia i filmy ze swoich zasobów. Podczas tej jedynej w roku nocy, pracownicy archiwum wcielają się w rolę przewodników, wprowadzających gości w świat tajników pracy z dokumentem.

 

Archiwum IPN zaprasza!

Odwiedzający siedzibę AIPN miłośnicy historii mogli zobaczyć oryginały wyjątkowych dokumentów, podejrzeć pracę konserwatorów odtwarzających i zabezpieczających najgorzej zachowane archiwalia, zobaczyć jak kruchy papier przeistacza się w obraz cyfrowy.

Pandemia Covid-19 uniemożliwiła organizację Nocy Muzeów w 2020 r. W tym roku powracamy, zapraszając na wirtualną wycieczkę po Archiwum i spacer po Warszawie w ramach gry miejskiej pt. „Spacer z historią i sztuką”.

Na filmach prezentowanych na naszym profilu w serwisie Facebook.
zobaczyć będzie można nasze magazyny i pracownie, a archiwiści opowiedzą o doświadczeniach z codziennej pracy. Dodatkowo pokażemy dokumenty  zazwyczaj nie kojarzone z Archiwum IPN – artefakty, ulotki, proporce. 

 

Gra miejska „Spacer z historią i sztuką”

Miłośników aktywnego spędzania czasu zapraszamy do udziału w grze miejskiej pt. „Spacer z historią i sztuką”, połączonej z ponad 2 godzinnym spacerem po Warszawie. Podczas gry uczestnicy przejdą szlakiem miejsc związanych z historią, kulturą oraz sztuką Warszawy i Polski w XX wieku, przypominających o niepodległościowej działalności Polaków oraz o oporze przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.

Uczestnicy  spaceru będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, udzielając odpowiedzi na pytania konkursowe związane z odwiedzanymi podczas spaceru miejscami. Staraliśmy się, aby udział w grze wzbogacił wiedzę uczestników, dlatego w aplikacji poza pytaniami konkursowymi publikujemy ciekawostki, informacje i fotografie związane z mijanymi miejscami i zabytkami. 

 

Noc Muzeów w Archiwum IPN, 15 maja 2021
Noc Muzeów w Archiwum IPN, 15 maja 2021
Noc Muzeów w Archiwum IPN, 15 maja 2021
Noc Muzeów w Archiwum IPN, 15 maja 2021

 

Warunki udziału

Spotykamy się 15 maja br. na „Przystanku Historia. Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Rejestracja uczestników i przystąpienie do gry będzie się odbywało między godziną 17:00 a 19:30. 

Warunkiem udziału w grze jest instalacja darmowej aplikacji Action Track (dostępna w Google Play i AppStore) na telefonie oraz zeskanowanie QR-code. Kody będą udostępniane przed rozpoczęciem gry w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”. Prosimy o zabranie ze sobą naładowanego telefonu z dostępem do Internetu oraz wygodnego obuwiaJ Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody w postaci gier i wydawnictw IPN, a dla wszystkich uczestników drobne upominki.

 

Anna Lasek