Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Od grudnia do grudnia

11-12-2020
Mija pierwszy rok funkcjonowania popularnonaukowego portalu Instytutu Pamięci Narodowej przystanekhistoria.pl. To dobry moment do pierwszych podsumowań.

 

Równo rok temu, po wielu miesiącach pracy, uruchomiono nowy serwis internetowy, którego podstawowym celem jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców różnych, często dotąd w ogóle nieznanych wydarzeń z najnowszej historii Polski.

Najważniejsze są, publikowane codziennie, artykuły historyczne. Uruchamiając portal przygotowaliśmy 400 tekstów, umieszczając je w ponad 100 tematykach historycznych, na cyfrowej osi czasu.

Dzisiaj portal może się pochwalić blisko 1200 artykułami popularnonaukowymi, przygotowanymi przede wszystkich przez Pracowników IPN, przybliżającymi Czytelnikom najnowszą historię Polski.

 

 

Portal służy także prezentacji dorobku naukowego i popularyzatorskiego Instytutu w zakresie historii Polski XX wieku. W ramach działu Biblioteka Cyfrowa publikowane są w wolnym dostępie książki, czasopisma, broszury i dodatki prasowe. Dotychczas udostępniono blisko  800 publikacji cyfrowych, w tym opracowania naukowe i periodyki tj. „Biuletyn IPN”, „Pamięć i Sprawiedliwość”, „Przegląd Archiwalny IPN”, „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989”, „Pamięć.pl”. Wśród udostępnionych broszur na uwagę zasługuje seria „Bohaterowie Niepodległej”.

Obok cyfrowych publikacji, użytkownicy portalu mogą zapoznać się z zawartością działu Audio/Video w ramach którego udostępniono 1500 filmów i nagrań dźwiękowych przygotowanych przez IPN bądź w kooperacji ze stacjami telewizyjnymi lub radiowymi.

Wśród ciekawych nagrań znalazły się m.in. serie popularnych podcastów Pytania z historii czy też Historia on line, w ramach których doświadczeni naukowcy, w przystępnej formie odpowiadają na różne pytania dotyczące naszej historii najnowszej.

 

Na początku działalności portalu zaprezentowaliśmy m.in. opracowany przez oddział gdański IPN materiał filmowy dokumentujący „zachowanie ulicy” Gdańska, zbuntowanej przeciw komunistom w grudniu 1970 r. ...


...oraz nagranie rozmów milicjantów i żołnierzy biorących udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 roku.

 

Bardzo przydatne jest również kalendarium historyczne, zawierające obecnie 3,4 tys. wpisów, odnotowujących ważne dla historii naszego kraju daty.

Portal przystanekhistoria.pl to także quizy i sondy. W ciągu ostatniego roku przygotowaliśmy dla naszych Czytelników 15 quizów, w których każdy może sprawdzić swoją wiedzę.

Dzięki zastosowanemu zaawansowanemu mechanizmowi tagowania treści są one łatwo wyszukiwalne i powiązane ze sobą. Zwiększa się tym samym dostępność proponowanych przez nas materiałów.

Pokazywaliśmy ubrania należące do ofiar pacyfikacji protestów robotniczych w grudniu 1970 roku w Szczecinie, które w 2017 r. przekazano do pracowni konserwacji Archiwum IPN.
Pokazywaliśmy ubrania należące do ofiar pacyfikacji protestów robotniczych w grudniu 1970 roku w Szczecinie, które w 2017 r. przekazano do pracowni konserwacji Archiwum IPN.
Przechowywane w plastikowych, czarnych workach stanowiły kiedyś dowody w sprawach karnych przeciwko sprawcom zbrodni.
Przechowywane w plastikowych, czarnych workach stanowiły kiedyś dowody w sprawach karnych przeciwko sprawcom zbrodni.

 

Na koniec warto dodać, że w portalu przystanekhistoria.pl publikowane są również materiały w języku angielskim. W dziale English Content znalazło się 111 artykułów przetłumaczonych na język angielski, dzięki czemu o naszej skomplikowanej historii mogą czytać również odbiorcy anglojęzyczni.

Hasło przewodnie portalu to: Wirtualna podróż, prawdziwa historia. Wystarczy kliknąć w adres przystanekhistoria.pl by odbyć wirtualną podróż w fascynującą historię Polski XX wieku. Codziennie robi to kilkadziesiąt tysięcy osób. W ciągu ostatniego roku oferta portalu zainteresowała kilka milionów Użytkowników, którzy czytali artykuły i publikacje cyfrowe, oglądali filmy bądź mierzyli się z proponowanymi przez nas quizami.

Dziękujemy wszystkim Państwu za dotychczasowe zainteresowanie publikowanymi przez nas treściami i zachęcamy do dalszej lektury. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli ofertą portalu zainteresujecie również swoich Bliskich i Znajomych.

 

dr Rafał Leśkiewicz
Redaktor naczelny
portalu przystanekhistoria.pl