Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Kongres Pamięci Narodowej. 13-15 kwietnia 2023 r., PGE Narodowy w Warszawie

28-03-2023
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej organizuje w dniach 13 – 15 kwietnia br. Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze tak duże wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

 

Po ponad 22 latach od rozpoczęcia przez IPN działalności, zaprezentowany zostanie dorobek Instytutu, obejmujący działania naukowe, edukacyjne, archiwalne, kulturalne, związane z polityką pamięci, ściganiem zbrodni czy też lustracją.

Specjalną strefę organizuje Biuro Nowych Technologii. Fani gier komputerowych będą mogli zagrać w „Grę Szyfrów” czy, nakładając gogle VR, wcielić się w rolę drukarza prasy konspiracyjnej w podziemnej drukarni „Solidarności Walczącej” we Wrocławiu, korzystając z aplikacji „Szybowcowa ‘87”.
 

Kongres Pamięci Narodowej. 13-15 kwietnia 2023 r., PGE Narodowy w Warszawie
Kongres Pamięci Narodowej (13-15 kwietnia 2023 r., PGE Narodowy w Warszawie)

 


Podróż przez historię Polski w XX wieku

W trakcie Kongresu będzie można się udać w Edukacyjną Podróż Historyczną, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej. To podróż przez historię Polski w XX wieku.

Ważnym punktem Kongresu będzie 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Echa Katynia”, podczas którego będzie można obejrzeć ciekawe filmy fabularne i dokumentalne, poświęcone problematyce zmagań z totalitaryzmami.

Wydarzeniom naukowym i edukacyjnym będzie towarzyszyło kilka wystaw – „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”, „Ramię krzep. Ojczyźnie służ”, „Archiwum Pełne Pamięci”, „20-40-23” – oraz galeria grafik Marii Hiszpańskiej-Neumann. W nowej odsłonie, z wykorzystaniem technologii informatycznych, zostanie zaprezentowana wystawa „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności”, za którą odpowiada Biuro Współpracy Międzynarodowej.

W ramach Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się 26 debat historycznych (organizowanych przez kilka biur: Biuro Badań Historycznych, Biuro Rzecznika Prasowego, Biuro Prezesa, Biuro Upamiętniania Walki i Męczeństwa oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej), w których wezmą udział wybitni polscy historycy, publicyści i politycy. Swoją obecnością zaszczycą nas również goście zagraniczni, w tym m.in. prof. Stéphane Courtois.

Zaproponowaliśmy opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.
 

 

 

Edukacja dla pamięci

Dla najmłodszych oferujemy spektakl teatralny „Historia Misia Wojtka”, dla nieco starszych – warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, realizowane w ramach projektu „Drużyna Inki”. Oba projekty to dzieło Biura Przystanków Historia.

W trakcie Kongresu odbędą się gale wręczenia nagród Kustosz Pamięci Narodowej, Sygnety Wydawnictwa IPN czy Debiut Historyczny Roku. A wokół PGE Narodowego znajdzie się miejsce dla rekonstruktorów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych, dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Przedstawienie wyników dogłębnego raportu „Edukacja dla pamięci” to jeden z ważniejszych punktów Kongresu. Porozmawiamy też o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna.

 


Prezentacja częściowych wyników raportu miała miejsce podczas konferencji prasowej 20 marca br.

***

Aby wziąć udział w Kongresie Pamięci Narodowej wystarczy zarejestrować się poprzez stronę internetową.

Na stronie Kongresu znajdą Państwo szczegółowy program wraz z opisem wszystkich wydarzeń.

Przekażcie Państwo informację o Kongresie Pamięci Narodowej Waszym bliskim, znajomym i przyjaciołom.

Spotkajmy się na PGE Narodowym!


 dr Rafał Leśkiewicz
dyrektor Biura Rzecznika Prasowego