Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau

27-01-2020
W dniu, w którym obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony przez Armię Czerwoną zakończyła się gehenna więzionych w nim osób. Wyzwolenia doczekało jedynie nieco ponad 7 tys. więźniów. 1,1 mln zostało zgładzonych przez niemiecką machinę terroru…

 

Szanowni Państwo,

polecamy Państwu kilka nowych artykułów, które pojawiły się w portalu przystanekhistoria.pl, a poświęconych problematyce obozowej. W szczególności kierujemy Państwa uwagę na artykuł przygotowany przez Pana Łukasza Gramzę – prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, Śledztwo ws. KL Auschwitz-Birkenau.

Uzupełnieniem artykułu jest wywiad KL Auschwitz-Birkenau – śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej, który przeprowadziłem z Prok. Ł. Gramzą.

Niezwykle ciekawym i przejmującym tekstem jest artykuł Pani dr Martyny Grądzkiej – Rejak z Biura Badan Historycznych IPN o pierwszym transporcie do Auschwitz Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego…

Oba artykuły, a także wywiad, zostały także przetłumaczone na język angielski i są dostępne w portalu, w zakładce English Content.

W portalu znajdziecie Państwo szereg innych, interesujących materiałów, związanych z problematyką niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

Z poważaniem,

dr Rafał Leśkiewicz
Redaktor naczelny
Portalu przystanekhistoria.pl