Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Zwycięski sierpień

07-08-2020
W sierpniu obchodzimy okrągłe rocznice dwóch niezwykle ważnych wydarzeń w historii Polski XX wieku. W połowie sierpnia 1920 r. w bitwie warszawskiej polskie wojsko pokonało nacierającą ze wschodu, w kierunku Warszawy armię bolszewickiej Rosji. Z kolei w sierpniu 1980 r. narodziła się „Solidarność”.

 

Szanowni Państwo!

 

Bitwa warszawska opisywana w historii jako „Cud nad Wisłą” jest 18. najważniejszą bitwą w dziejach świata. W tym roku obchodzimy stulecie tego zwycięstwa oręża polskiego.

Rok 2020 to także 40. rocznica narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, powstałego w wyniku porozumień z komunistyczną władzą, w efekcie masowych strajków, które miały miejsce w lipcu i sierpniu 1980 r. w całej Polsce.

 

 

Portal przystanekhistoria.pl przygotował dla Państwa szereg niezwykle ciekawych materiałów dotyczących obu wydarzeń, trwale zapisanych na kartach polskiej historii.

Zapraszamy do zapoznania się zawartością tematyk poświęconych wojnie polsko-bolszewickiej i powstaniu „Solidarności”. Znajdziecie tu Państwo liczne artykuły, nagrania filmowe oraz publikacje w wersji cyfrowej do swobodnego pobrania, przybliżające bądź przypominające zarówno okoliczności wybuchu, przebieg i konsekwencje wojny z Bolszewią, jak i zagadnienia związane z narodzinami niezależnego ruchu związkowego Związku.

Na szczególną uwagę zasługują publikacje popularnonaukowe, przygotowane przez szczeciński Oddział IPN, przedstawiające najważniejsze bitwy wojny z bolszewickim najazdem.

 

 

Natomiast powstanie „Solidarności” przedstawiono w przystępnej formie, w cyklu etiud filmowych zatytułowanych Narodziny Solidarności.

Życzę Państwu fascynującej wirtualnej przygody z prawdziwą historią.

dr Rafał Leśkiewicz
Redaktor naczelny
portalu przystanekhistoria.pl