Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Quiz

Kto to powiedział?

11.04.2023

 

Chociaż Erich Maria Remarque uważał, że „ciężko jest znaleźć słowa, kiedy człowiek ma naprawdę coś do powiedzenia”, to jednak wiele wybitnych postaci zapamiętujemy dzięki ich ważnym wypowiedziom.

Trafne, wzniosłe, prorocze, ale też śmieszne lub wręcz absurdalne, bywa że ponadczasowe. Słowa. Tak samo jak wydarzenia i postaci tworzą naszą historię.

Jak dobrze znamy i kojarzymy te najsłynniejsze zdania?

 

Zapraszamy do kolejnej odsłony popularnego quizu z serii „Kto to powiedział?”

 

 

 

 

 

Powstanie styczniowe – wielki zbrojny zryw Polaków na okupowanych przez Rosję ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w którym uczestniczyło w sumie ponad 150 tysięcy osób – znalazło wyjątkowe miejsce w zbiorowej pamięci kultywowanej przez II Rzeczpospolitą. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że powstanie styczniowe było fundamentem polityki historycznej Polski międzywojennej. 

 

Zapraszamy do udziału w quizie nietypowym, poświęconym nie tyle samemu powstaniu styczniowemu, co jego spuściźnie w okresie II RP.


 


Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Pamiętamy, że odrodzenie Polski w 1918 roku możliwe było dzięki wysiłkowi, walce i ofierze wielu pokoleń. Kiedy, po wybuchu I wojny światowej, mocarstwa rozbiorowe stanęły naprzeciwko siebie, Polacy doskonale wiedzieli, że nadarzyła się wyjątkowa okazja do odbudowy upragnionej Rzeczpospolitej. Szansy tej nie zmarnowali! 

 

Prześledźmy wspólnie nasze polskie drogi do niepodległości, sprawdzając swoją wiedzę na ten temat.
 

 

 

Nagroda Nobla uznawana jest za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie nauki, polityki i twórczości literackiej. W gronie uhonorowanych nią badaczy, działaczy społecznych i twórców nie brakuje Polaków. Za każdym razem, oprócz osobistego wyróżnienia konkretnej osoby, jest to również zwrócenie uwagi całego świata na ojczysty kraj laureata.

 

Maria Dąbrowska, Kazimierz Funk, Karol Olszewski, Irena Sendlerowa, Rudolf Weigl. Lista nominowanych Polaków, którzy zdaniem specjalistów z kraju i z zagranicy zdecydowanie zasłużyli na noblowski medal, a jednak nigdy go nie otrzymali, jest długa. Nie zawsze wyróżnieni zostają najwybitniejsi przedstawiciele danej dziedziny, a komisjom przyznającym Nagrody Nobla zdarzały się rozstrzygnięcia co najmniej kontrowersyjne. Jednak co roku ogłoszenie laureatów przykuwa uwagę milionów osób. Na fali tego zainteresowania zapraszamy do specjalnego quizu o polskich noblistach.

 

 

 

Piosenkę „Czerwone Maki” znają chyba wszyscy. Kojarzy się ona nie tylko z bohaterską walką żołnierzy Andersa i słynną bitwą na Półwyspie Apenińskim, ale także ze sprzeciwem Polaków wobec panowania komunistów w naszym kraju. I często wykonywana była właśnie w tym duchu oporu. Jak wszystkie symbole, także patriotyczne pieśni i żołnierskie piosenki, dziś mogą być łączone bardziej z kontekstem, który przyczynił się do ich popularności, a nie z pierwotnym brzmieniem i zamysłem twórców.
 

Zapraszamy do muzycznej podróży po dziejach Polski i wspólnego odkrywania często zapomnianych historii.


 

Polskie maje

01.05.2022

 

Wystarczy porozmawiać z członkami swojej rodziny i najbliższymi znajomymi, żeby przekonać się, że zdaniem wielu z nich maj jest nie tylko najpiękniejszym, ale też najbardziej polskim miesiącem. Święta, rocznice historycznych wydarzeń, tradycje związane z tym, że jest to także miesiąc maryjny - to wszystko czyni ten okres szczególnym.
 

Zapraszamy do podróży przez polskie maje, podczas której można także sprawdzić swoją wiedzę.
 

 

 

Dyplomacja w historii Polski zajmuje bardzo ważne miejsce, choć przez wiele lat to nie starania o pozycję naszego kraju, a walka o jego odrodzenie i suwerenność była podstawą naszej międzynarodowej aktywności. 

 

Zapraszamy do sprawdzenia wiedzy na temat polskiej dyplomacji w XIX w. i XX w. Ostrzegamy, że pytania nie należą do najłatwiejszych…

 

 

 

 

Niepodległość to cel, marzenie i sens walki Żołnierzy Wyklętych. Przez lata nie tylko milczano na temat ich bohaterstwa, ale wręcz usiłowano wymazać ich z polskiej pamięci. Na szczęście nieskutecznie.
 

Oddając hołd niezłomnym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zapraszamy do udziału w quizie, w którym pytamy o szczegóły przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

 

 

 

Nas nie stanie, lecz ty nie zaginiesz
Pieśń cię weźmie, legenda przechowa
Wichrem chwały w historię popłyniesz
Armio Krajowa!

 

Walka Armii Krajowej to nie tylko piękna karta naszej historii, to także fenomen, legenda i punkt odniesienia. Wiele bohaterskich akcji AK znamy z lektur szkolnych i ekranów telewizyjnych, niektóre są mniej znane… 


Zapraszamy do udziału w quizie „Duma Polski Podziemnej. Armia Krajowa”.

 

 

 

 

Ignacy Jan Paderewski – jeden z najsłynniejszych Polaków w dziejach, pianista, kompozytor, polityk i premier. Zaliczany do grona naszych Ojców Niepodległości. Postać wybitna i nietuzinkowa. Łącząca w sobie ekscentryczny sposób bycia artysty i świadomość odpowiedzialności dziejowej, charakterystyczną dla mężów stanu.
 

Zapraszamy do kolejnego odcinka serii: Quiz o wielkich Polakach. Tym razem pytamy o szczegóły z życia Mistrza Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

 

 

Październik to miesiąc, w którym wielu młodych Polaków zaczyna rok akademicki. Uroczystości inauguracyjne są doskonałą okazją do podkreślenia i przypomnienia tradycji uczelni i poszczególnych wydziałów. Portal przystanekhistoria.pl korzysta z tej sposobności i proponuje sprawdzian wiedzy z historii polskiego życia akademickiego.

Co wiesz o najnowszych dziejach polskich uczelni i wybitnych postaciach z nimi związanych? Zapraszamy do udziału w kolejnym quizie.

 

Wrzesień 1939 r.

03.09.2021

 

1 września 1939 r. Niemcy napadły na Polskę. Kiedy nasze wojsko prowadziło ciężkie walki z Wehrmachtem, 17 września wschodnią granicę Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona. Zarówno III Rzesza, jak i Związek Sowiecki, dokonując zbrojnej agresji na nasz kraj, złamały porozumienia zawarte wcześniej z rządem polskim. Sojusz dwóch totalitaryzmów – hitlerowskich Niemiec i komunistycznego ZSRS – skończył się kolejnym rozbiorem Polski. Jednak zanim żołnierze Hitlera i Stalina mogli odbyć wspólną defiladę w Brześciu, musieli pokonać Polaków, którzy z poświęceniem i odwagą stanęli do nierównej walki. 

Co wiesz o obronie i obrońcach Polski z 1939 r.?
Zapraszamy do quizu, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na ten temat!


 

Polskie sierpnie

05.08.2021

 

Sierpień to miesiąc przepełniony rocznicami wielkich wydarzeń. Zwycięstwo nad bolszewikami, wybuch Powstania Warszawskiego i narodziny Solidarności. Wspomnienie tych dat jednoczy nas w narodowej dumie i pamięci. Niech będzie też pretekstem do podróży w czasie. 

Zapraszamy do udziału w quizie o polskich sierpniach.

 

 

Wakacje w II RP

02.07.2021

 

„Gdy jest pogoda, szumi woda, Tak nam mało brak do szczęścia” - śpiewały Jadwiga Andrzejewska i Helena Grossowna w filmie „Zapomniana melodia” z 1938 r. W okresie międzywojennym wakacyjne wyjazdy z roku na rok stawały się coraz bardziej powszechne. Przepełnione plaże, modne uzdrowiska, górskie wycieczki, harcerskie obozy, wyjazdy na wieś, a nawet podróże zagraniczne – coraz więcej Polaków mogło pozwolić sobie na takiego rodzaju odpoczynek od pracy lub nauki. 

Co dzisiaj wiemy o tym, jak spędzano wolny letni czas niemal sto lat temu? 
Zapraszamy do quizu na temat wakacji w II Rzeczypospolitej.

 

Polskie czerwce

31.05.2021

 

 

W historii Polski każdy miesiąc jest w pewnym sensie symboliczny. Tak samo jest z czerwcem. Koniec szkolnej nauki, początek wakacji, okres wzmożonych prac na roli – nie tylko tymi cyklicznymi powracającymi wydarzeniami żyli w tym miesiącu Polacy. Nie jeden raz przez nasz kraj przetaczały się bowiem w czerwcu wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu dla całej narodowej wspólnoty.

 

Co wiesz o polskich czerwcach? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.

 

 

 

Mówi się, że: „Inter arma silent Musae” czyli: „W czasie wojny milczą Muzy”. Jednak Polacy w walce o niepodległość czerpali inspirację ze słów swoich wieszczy, a polska literatura stała się jednym z oręży przeciwko zaborcom i okupantom.
 

Historia i literatura współtworzą naszą tożsamość. Zachęcamy do udziału w quizie poświęconym polskim twórcom.
 

 

„Piastowska dziedzina, Polski Śląsk prastary. Tam jednej krwi naród i jednakiej wiary” – tak pisał przed laty Artur Oppman, słynny Or-Ot. Losy Śląska są tyleż zawiłe, co pasjonujące. Dzielni i oddani rodzinnej ziemi mieszkańcy tego regionu potrafili walką i ciężką pracą wielokrotnie udowodnić swoje przywiązanie do Polski. 


Powinniśmy pamiętać, że kto walczył za Śląsk walczył o Polskę, a kto walczył o Polskę, to w pewnym sensie walczył także za Śląsk. A mimo to zbyt często Ślązacy spotykają się w innych częściach kraju z niesprawiedliwymi stereotypami i swoistą niewdzięcznością. Takie podejście przeważnie wynika z braku wiedzy. Zapraszamy do odpowiedzi na pytania, w kolejnym quizie, który tym razem poświęciliśmy dziejom Śląska.

 

 

Kiedy na Zachodzie umilkły wojenne działa dla Polaków nie oznaczało to ani odzyskania własnego państwa, ani tym bardziej końca okupacji. W kraju rządy zagarnęli komuniści, którzy nie posiadali legalnego mandatu i społecznego poparcia. Ich pozycja opierała się na kremlowskim protektoracie i przerażająco sprawnej machinie terroru. Zbrodniarze znaleźli się u władzy, a bohaterowie za kratami. Najmniejszy przejaw niezadowolenia, choćby słowo sprzeciwu, czy okazywanie lojalności wobec legalnego rządu na Wychodźstwie i ideałów Polskiego Państwa Podziemnego groziły śmiercią, ciężkim więzieniem i wieloletnimi represjami. 
 

Wielu żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej, zarówno w konspiracji, jak i na frontach, nie uznało zakończenia wojny. Nie zgadzali się oni na sowietyzację kraju. Odrzucali bezbożny totalitaryzm i podporządkowanie Polski Stalinowi. Chcieli wolnej Polski i prawa narodu do decydowania o swoim losie. Kontynuowali walkę. Zyskali szlachetne miano Żołnierzy Wyklętych.  

 

Zapraszamy do kolejnego quizu poświęconego bohaterom, którzy podjęli walkę z czerwoną dyktaturą.

 

 

Wolne wybory do senatu, które stały się demokratycznym plebiscytem w sprawie polityki rządzącej Polską komunistycznej dyktatury, a także przeobrażenia gospodarcze i ustrojowe. Te argumenty podają zwolennicy Okrągłego Stołu. Potajemne porozumienia, bezkarność zbrodniarzy, przepustka dla komunistów do nowego systemu, uprzywilejowanie nomenklatury i zaprzepaszczenie ideałów Sierpnia. To z kolei najczęstsze przykłady padające ze strony przeciwników tego porozumienia. Niewiele jest wydarzeń w najnowszej historii Polski, które budzą takie emocje i różnice w ocenie jak Okrągły Stół.

Jedno jest pewne. Okrągły Stół miał miejsce. Zgodzą się z tym zarówno jego apologeci, jak i krytycy. Spójrzmy więc na to wydarzenie w sposób historyczny. Poznajmy fakty i sprawdźmy swoją wiedzę. Opinie, do której każdy ma prawo, zostawmy na potrzeby tego, co dla miłośników historii najciekawsze, czyli dyskusji…
 

Zapraszamy do rozwiązania quizu „Okrągły Stół – porozumienie, które wciąż dzieli”.
 

 

Kto to powiedział?

24.12.2020

 

Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec zebrani na mszy papieskiej nagrodzili gromkimi oklaskami fragment homilii, który szczególnie przypadł im do gustu. „Dziękuję w imieniu świętego Pawła” – odpowiedział tłumowi Ojciec Święty. Okazało się, że autorem słów, które tak bardzo spodobały się wiernym, nie był papież tylko Paweł Apostoł…

 

Często słynne powiedzenia padały z ust innych osób, niż to się powszechnie wydaje, kiedy indziej znane postaci rozsławiały zdania wypowiedziane już wcześniej. Zdarza się też, że oryginalne wypowiedzi brzmiały inaczej, niż zostało to nam przekazane przez tradycję.

 

Zapraszamy do kolejnego quizu z serii „Kto to powiedział?”.

 

 

Co wiesz o II RP?

23.11.2020

 

II Rzeczpospolita była krajem, przed którym już na samym początku stanęły ogromne wyzwania. Wywalczenie granic, ustalenie podstaw ustrojowych, budowa armii, stworzenie administracji i rozwiązanie szeregu kwestii społeczno-ekonomicznych – te wszystkie problemy młodego, odradzającego się państwa mogły zostać rozwiązane, lub przynajmniej podjęte, dzięki tysiącom gotowych do poświęceń i wytężonej pracy obywateli, którzy z oddaniem przystąpili do urządzania ojczystego domu.

Międzywojenna Polska nie była pozbawiona wad i niesprawiedliwości, nie była krajem słynnych „szklanych domów”, ale jeszcze dziś zachwyca nas zapał jej twórców, skuteczność wielu rozwiązań, dalekosiężność planów i przede wszystkim zaangażowanie młodego pokolenia. Zapraszamy do krótkiego sprawdzianu z wiedzy na temat Polski w latach 1918-1939.


 

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w te dni Polacy udają się z modlitwą na groby swoich bliskich, a swoją pamięć i wiarę w zmartwychwstanie wyrażają zapalając znicze nie tylko w miejscu spoczynku swoich krewnych i przyjaciół, ale także w miejscach pamięci narodowej oraz na anonimowych i zapomnianych mogiłach. 

Zapraszamy do nietypowego quizu poświęconego polskim nekropoliom i w nastrojową podróż po polskiej historii. 

 

 

Osoby związane z NZS odgrywały i odgrywają znaczącą rolę w polskiej polityce. 

Sprawdź co wiesz o formacji, która od jesieni 1980 r. uchodziła za studencką "Solidarność".

 


 

„Naród polski porwał się do broni, zrobił olbrzymi wysiłek, tworząc liczną i silną armię” – tymi krótkimi żołnierskimi słowami Marszałek Józef Piłsudski podsumował 18 X 1920 r. kończącą się wojnę z bolszewikami. W rzeczywistości była ona starciem dwóch światów, w którym chodziło o obronę cywilizacji przed czerwoną zarazą.

 

Wygrana przez Polskę wojna zatrzymała komunizm, który chciał podpalić cały świat. Tylko dzięki ogromowi wyrzeczeń i bohaterstwu Polaków udało się ocalić Europę… A co Ty wiesz o wojnie polsko-bolszewickiej? Zapraszamy do quizu, dzięki któremu sprawdzisz swoją wiedzę lub poznasz nowe fakty.

 

Na co dzień często używamy skrótów. Dość często nazwy instytucji, firm, partii czy klubów sportowych znamy tylko w tej postaci, nie wiedząc do końca jak brzmią ich pełne nazwy.

Gdy po przełomowych wydarzeniach w sierpniu 1980 r. powstała Solidarność, cztery litery przed tym słowem miały dla Polaków ogromne znaczenie; dziś już nie wszyscy potrafią prawidłowo wskazać, że NSZZ oznacza: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. Czy znasz powszechnie używane, kiedyś i obecnie, skróty?
 

 

 

 

Często mówimy, że „potrzeba jest matką wynalazców”. Powtarzamy też, że wynalazki zrodziły się… z potrzeby ich wynalezienia. Jednak zdarza się i tak, że do wielkich odkryć dochodzi przez przypadek. Podobno wybitny polski pianista Józef Hofmann patrząc na taktometr (urządzenie pozwalające zachować odpowiednie tempo wykonywanego utworu) wpadł na pomysł stworzenia wycieraczek samochodowych i w ten sposób zapisał się w historii motoryzacji. Wielu naukowców swoje odkrycia zawdzięcza jednak żmudnej, wieloletniej pracy pełnej poświęceń, a ich przełomowe badania przyczyniły się do rozwoju nauki. 

W gronie wielkich wynalazców i odkrywców nie brak Polaków. Niektórzy, jak Mikołaj Kopernik, czy Maria Skłodowska-Curie, są powszechnie znani. Inni pozostają zapomniani, chociaż w swoich dziedzinach dokonali rzeczy wielkich i przełomowych. Nasza wspaniała, ale trudna historia przyczyniła się do tego, że wielu polskich geniuszy swoje prace prowadziło z dala od ojczyzny. Niejednokrotnie ich zasługi chętnie przypisują sobie inni. Tym bardziej warto podkreślać ich rodowód. Zapraszamy do quizu o polskich wynalazcach. 

 

 

23 kwietnia 1935 r. ówczesny prezydent Polski Ignacy Mościcki podpisał tekst nowej konstytucji. W pierwszym punktach stanowiła ona, że „każde pokolenie obowiązane jest wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę Państwa” i że „za spełnienie tego obowiązku odpowiada przed potomnością swoim honorem i swojem imieniem”. Był to wyraz przekonania, że wolna Rzeczpospolita i podmiotowość państwa są fundamentem niepodległości.

Mimo braku suwerennego państwa w XIX wieku i przez dużą część kolejnego stulecia, Polacy nie zaprzestali nigdy marzyć o niepodległości i samodzielnym urządzeniu ojczystego domu. Teksty kolejnych przyjmowanych lub ustanawianych rozwiązań zasadniczych i wielu zapomnianych projektów składają się na tzw. polską tradycję ustrojową. Sprawdź swoją wiedzę w tym zakresie. 
Co wiesz o polskich konstytucjach? Zapraszamy do kolejnego quizu!

 

 

2 kwietnia 2005 r. Jan Paweł II, papież z Polski, „powrócił do domu Ojca”. Zakończył się trwający blisko 26 i pół roku pontyfikat. Cały świat pogrążył się w żałobie. Wszyscy chrześcijanie, a także wyznawcy innych religii, ze smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci papieża, który „wydostał nas z czerwonej niewoli”. Dzień po odejściu Ojca Świętego, podczas mszy żałobnej, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano jako pierwszy publicznie użył określenia: Jan Paweł II Wielki. 


Zapraszamy do wyjątkowego quizu, o jednym z najwybitniejszych Polaków. Co wiesz o Janie Pawle II?


 

Kto to powiedział?

18.03.2020

 

Słowa wypowiedziane przez wybitne osobistości w trakcie przełomowych wydarzeń i na ważne tematy chętnie zapamiętujemy i powtarzamy. Często stanowią one najlepszy opis ważnych chwil w naszej historii lub stają się popularnymi sentencjami. 
 

Sprawdź czy znasz wypowiedzi znanych postaci i weź udział w kolejnym quizie z serii „Kto to powiedział?”.

 

 

„Serdeczne dzięki wam od Wojska Polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski. Cześć wam za całe lata niewoli i ucisku, a tym, co polegli w czasach walk o wolność i w okresie prześladowań, niech śni się w grobie wymarzona Macierz Polska”.

Tymi słowami zwrócił się do mieszkańców Torunia generał Józef Haller, podczas uroczystości zorganizowanej w dniu powrotu tego miasta do Rzeczypospolitej. W tym roku obchodzimy stulecie ponownego złączenia Pomorza z ojczyzną. Z tej okazji przygotowaliśmy quiz. Zapraszamy do jego rozwiązania.

 

26 stycznia 1919 roku przeprowadzone zostały wybory do Sejmu Ustawodawczego.

To pierwsze powszechne głosowanie obywateli odbudowującego się państwa polskiego miało na celu wyłonienie politycznej reprezentacji, która uchwali konstytucję Rzeczypospolitej. Był to także pierwszy sprawdzian sympatii politycznych całego społeczeństwa, cechującego się wówczas ogromnym zróżnicowaniem.

Kto to powiedział?

30.12.2019


Ludzie zapisują się w historii poprzez swoje czyny, ale także poprzez słowa. 


Bywa i tak, że wypowiedziane zdania wywierają wpływ nie tylko na słuchaczy, ale na całe zbiorowości. Słynne wystąpienie ministra Becka o pokoju za wszelką cenę, czy wezwanie papieża Jana Pawła II o odnowę oblicza tej ziemi – nie sposób opisywać historię bez ich przytaczania. 

Spróbujmy prześledzić kilka wypowiedzi, które przed laty wzbudzały emocje, a dziś są przytaczane w podręcznikach:

 

 

Zaczęło się w 1978 r., kiedy 16 października świat dowiedział się, że 264. papieżem został Polak – kardynał Karol Wojtyła z Krakowa. Rok później nowy Ojciec Święty odwiedził swoją ojczyznę, a na spotkanie z nim udały się miliony rodaków. Polacy zobaczyli jak wielu z nich nie chce żyć w komunistycznym kłamstwie. W zniewolonym i zmęczonym narodzie zaczęła kiełkować nadzieja.


Latem 1980 r. kraj ogarnęła fala strajków. Symbolem protestów stała się Stocznia Gdańska i 21 postulatów wywieszonych na bramie tego zakładu. Władza była bezradna wobec szerokiego i zorganizowanego protestu, musiała zasiąść do rozmów. W ich efekcie powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Nie była to jednak zwykła organizacja pracownicza, ale ogromny ruch, który dawał Polakom możliwość przeciwstawienia się wszechwładzy komunistów. Do „Solidarności” wstąpiło kilka milionów Polaków. Połączyła ich nadzieja, że wspólnie wiele rzeczy można zmienić na lepsze. 


Komuniści nie chcieli godzić się na postulaty „Solidarności”. Początkowe i wymuszone ustępstwa zaczęli zastępować zwodzeniem i wszechobecną inwigilacją. W grudniu 1981 r. gotowi byli do użycia siły. Masakra w katowickiej kopalni „Wujek” nie pozostawiła złudzeń. Czerwona dyktatura nie miała skrupułów dając do zrozumienia, że nie zawaha się strzelać do protestujących. Wolna Polska po raz kolejny została zepchnięta pod ziemię. 

Co wiesz na temat lat osiemdziesiątych? 
Zapraszamy do udziału w niełatwym quizie. 

 

Polskie grudnie

10.12.2019

Grudzień to w Polsce szczególny miesiąc.

Święta Bożego Narodzenia to dla większości polskich rodzin najważniejszy czas w ciągu roku, a wspólnie spędzone w tym czasie chwile są potem okazją do wspomnień. Polacy zasiadając do wigilijnego stołu z pewnością często przeżywali i komentowali ówczesną rzeczywistość. A często wiązała się ona z bardzo ważnymi wydarzeniami. Prześledźmy je wspólnie, sprawdzając przy okazji naszą wiedzę.

 

Heroiczna walka uczestników antykomunistycznego podziemia niepodległościowego stanowi wyjątkowy rozdział w dziejach zmagań o wolną Polskę. Żołnierze tzw. drugiej konspiracji stanęli do nierównej walki przeciwko całej potędze imperium Stalina i zainstalowanej przez niego bezprawnie w naszym kraju władzy komunistycznej.

 

Realizujący interesy Kremla reżim zwalczał Żołnierzy Wyklętych z całą bezwzględnością. Wielu poległo w walce, innych spotkała śmierć, czy to na podstawie wyroków, wydanych po pokazowych farsach, nazywanych zbrodniami sądowymi, czy też w wyniku maltretowania lub chorób.

 

Oprócz śmierci fizycznej Żołnierzy Wyklętych czekać też miało wieczne zapomnienie. Bez prawa do pochówku i grobu mieli zniknąć na zawsze. Mimo podstępnych planów czerwonej dyktatury wolna Polska przywraca chwałę i cześć swoim wiernym synom. W tym procesie czynnie uczestniczy Instytut Pamięci Narodowej.

 

Jaka jest Twoja wiedza na temat powojennego podziemia niepodległościowego? Czy Żołnierze Wyklęci to zapomniani bohaterowie? Sprawdź co wiesz na ten temat…

 


Sonda

Wiedza historyczna?

04.11.2021

Historia Polski XX

04.11.2021

Wybory 1989 r.

04.11.2021

Historia on-line

04.11.2021