Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Zapomniani bohaterowie? Co wiesz o Żołnierzach Wyklętych?

Heroiczna walka uczestników antykomunistycznego podziemia niepodległościowego stanowi wyjątkowy rozdział w dziejach zmagań o wolną Polskę. Żołnierze tzw. drugiej konspiracji stanęli do nierównej walki przeciwko całej potędze imperium Stalina i zainstalowanej przez niego bezprawnie w naszym kraju władzy komunistycznej.

 

Realizujący interesy Kremla reżim zwalczał Żołnierzy Wyklętych z całą bezwzględnością. Wielu poległo w walce, innych spotkała śmierć, czy to na podstawie wyroków, wydanych po pokazowych farsach, nazywanych zbrodniami sądowymi, czy też w wyniku maltretowania lub chorób.

 

Oprócz śmierci fizycznej Żołnierzy Wyklętych czekać też miało wieczne zapomnienie. Bez prawa do pochówku i grobu mieli zniknąć na zawsze. Mimo podstępnych planów czerwonej dyktatury wolna Polska przywraca chwałę i cześć swoim wiernym synom. W tym procesie czynnie uczestniczy Instytut Pamięci Narodowej.

 

Jaka jest Twoja wiedza na temat powojennego podziemia niepodległościowego? Czy Żołnierze Wyklęci to zapomniani bohaterowie? Sprawdź co wiesz na ten temat…

 

Krok 1/10

Rząd, który przejął po czerwcu 1945 r. kontrolę na terytorium Polski, na podstawie porozumień tzw. Wielkiej Trójki nosił nazwę: