Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Okrągły Stół – porozumienie, które wciąż dzieli

 

Wolne wybory do senatu, które stały się demokratycznym plebiscytem w sprawie polityki rządzącej Polską komunistycznej dyktatury, a także przeobrażenia gospodarcze i ustrojowe. Te argumenty podają zwolennicy Okrągłego Stołu. Potajemne porozumienia, bezkarność zbrodniarzy, przepustka dla komunistów do nowego systemu, uprzywilejowanie nomenklatury i zaprzepaszczenie ideałów Sierpnia. To z kolei najczęstsze przykłady padające ze strony przeciwników tego porozumienia. Niewiele jest wydarzeń w najnowszej historii Polski, które budzą takie emocje i różnice w ocenie jak Okrągły Stół.

Jedno jest pewne. Okrągły Stół miał miejsce. Zgodzą się z tym zarówno jego apologeci, jak i krytycy. Spójrzmy więc na to wydarzenie w sposób historyczny. Poznajmy fakty i sprawdźmy swoją wiedzę. Opinie, do której każdy ma prawo, zostawmy na potrzeby tego, co dla miłośników historii najciekawsze, czyli dyskusji…
 

Zapraszamy do rozwiązania quizu „Okrągły Stół – porozumienie, które wciąż dzieli”.
 

 

Krok 1/10

Zacznijmy od genezy Okrągłego Stołu. Jakie wydarzenie, zdaniem większości historyków, bezpośrednio doprowadziło do rozpoczęcia rozmów komunistycznej władzy z częścią opozycji demokratycznej?