Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Wakacje w II RP

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 158 osób

Dla większości pracujących Polaków wakacyjny wypoczynek wiąże się z koniecznością uzyskania urlopu. Prawo do odpoczynku i wolnych dni, potwierdzone i zagwarantowane ustawowo od 1922 r., wyróżniało II RP na tle większości państw, także tych bogatszych i bardziej uprzemysłowionych. Po dwóch latach zatrudnienia pracownik fizyczny mógł liczyć na:

Polacy planujący wypoczynek z rosnącym zaufaniem sięgali po usługi biur turystycznych. Największym tego typu przedsiębiorstwem był Orbis, który swoją działalność rozpoczął już w 1920 r. Siedziba firmy, która w przededniu wojny miała swoje krajowe i zagraniczne oddziały, po zakupie jej akcji w 1933 r. przez państwowy bank PKO została przeniesiona do Warszawy. W którym mieście powstała firma?

Wakacyjne wyjazdy często wiązały się z podróżą pociągiem. Dumą polskich przedwojennych kolei była słynna Luxtorpeda, jeżdżąca przede wszystkim na odcinku Kraków-Zakopane. Podróż można było pokonać bardzo szybko i w komfortowych warunkach. Maksymalna prędkość, jaką osiągnął ten ekspres podczas specjalnej jazdy próbnej w 1936 r., wynosiła:

Najzamożniejsi Polacy mogli sobie pozwolić na spędzanie wakacji poza granicami. W taką podróż mogli wybrać się korzystając z usług Polskich Linii Lotniczych LOT. W ich ofercie w latach 30. pojawiły się kierunki zagraniczne. Z rozszerzeniem siatki połączeń związane było ówczesne hasło reklamowe:

Kolorowe czasopisma i plotkarskie portale chętnie donoszą o miejscach i szczegółach wypoczynku znanych postaci. Gdyby istniały przed II wojną światową, z pewnością zamieszczałyby opisy i fotorelacje z ulubionych miejsc wypoczynku Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wraz z rodziną szczególnie upodobał sobie popularny wówczas kurort:

Popularne dzisiaj cele krajowej turystyki, jak Mazury, Sudety i większość nadmorskich miejscowości, w okresie II Rzeczypospolitej leżały poza granicami naszego kraju. Popularnością cieszyły się za to, znajdujące się obecnie na obszarze Ukrainy, kurorty. W jednym z nich pobudowano skocznię narciarską (trzy lata przed Wielką Krokwią w Zakopanem), na której odbywały się mistrzostwa Polski. Chodzi o:

Kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa znajduje się miejscowość Truskawiec. Bez żadnej przesady można ją nazwać głównym kurortem II Rzeczpospolitej. Wystarczy wspomnieć, że znajdowało się w niej blisko 300 willi, hoteli i pensjonatów, a na specjalną plażę nawieziono piasek znad Bałtyku. Jedną z głównych przyczyn popularności tego kurortu było uzdrowisko słynące z:

Czym był powszechnie spotykany w nadmorskich kurortach kąpielowy „trykotaż”?

W 1934 r. niezwykłą podróż po Polsce odbył brytyjski podróżnik, który wrażenia z rowerowego objazdu naszego kraju utrwalił w wydanej rok później książce. Z jednośladem, któremu nadał imię George, odwiedził m.in. Gdynię, Łódź, Warszawę, Kraków, Lwów, Grodno i Wilno. Chodzi o:

W II RP kajakarstwo cieszyło się dużą popularnością m.in. jako stosunkowo tania forma aktywnego wypoczynku. Wrażenia ze spływu mazurskimi jeziorami i rzekami w 1935 r. Melchior Wańkowicz opisał w słynnym reportażu. Jaki był jego tytuł: