Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Myśli uczonego są niezależne od osądu ogółu”. Quiz o polskich wynalazcach

 

Często mówimy, że „potrzeba jest matką wynalazców”. Powtarzamy też, że wynalazki zrodziły się… z potrzeby ich wynalezienia. Jednak zdarza się i tak, że do wielkich odkryć dochodzi przez przypadek. Podobno wybitny polski pianista Józef Hofmann patrząc na taktometr (urządzenie pozwalające zachować odpowiednie tempo wykonywanego utworu) wpadł na pomysł stworzenia wycieraczek samochodowych i w ten sposób zapisał się w historii motoryzacji. Wielu naukowców swoje odkrycia zawdzięcza jednak żmudnej, wieloletniej pracy pełnej poświęceń, a ich przełomowe badania przyczyniły się do rozwoju nauki. 

W gronie wielkich wynalazców i odkrywców nie brak Polaków. Niektórzy, jak Mikołaj Kopernik, czy Maria Skłodowska-Curie, są powszechnie znani. Inni pozostają zapomniani, chociaż w swoich dziedzinach dokonali rzeczy wielkich i przełomowych. Nasza wspaniała, ale trudna historia przyczyniła się do tego, że wielu polskich geniuszy swoje prace prowadziło z dala od ojczyzny. Niejednokrotnie ich zasługi chętnie przypisują sobie inni. Tym bardziej warto podkreślać ich rodowód. Zapraszamy do quizu o polskich wynalazcach. 

 

Krok 1/10

Z pewnością przełomowym wydarzaniem dla polskiej nauki było powołanie przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r. Akademii Krakowskiej, czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia ta stała się miejscem zgłębiania wiedzy przez wielu wybitnych Polaków. Do grona studentów tej szkoły wyższej należeli: