Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Kto to powiedział?

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 131 osób

„W stosunkach między narodami nie ma słuszności i krzywdy, ale tylko jest siła i słabość” – to zdanie wielu uznaje za najkrótszą i ponadczasową wykładnię geopolityki. Myśl tę sformułował jeden z ojców polskiej niepodległości:

Powrót Polski w 1918 r. na polityczną mapę Europy możliwy był między innymi dzięki splotowi wielu korzystnych dla naszego kraju zdarzeń, do których należy jednoznaczne poparcie sprawy polskiej przez nowego silnego gracza na arenie międzynarodowej jakim stawały się wówczas Stany Zjednoczone. Prezydent USA Woodrow Wilson w swoim przemówieniu w amerykańskim Kongresie poświęcił przywróceniu państwa polskiego oddzielny punkt. To słynne orędzie wygłoszone zostało:

Mistrzowie słowa – przedwojenni polscy literaci, których słynne cytaty znamy zapewne wszyscy, uwielbiali warszawskie kawiarnie, w których spędzali wieczory. Już w listopadzie 1918 r. młodzi twórcy (Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim i Kazimierz Wierzyński) w jednym ze stołecznych lokali założyli słynną grupę poetycką „Skamander”. Miejsce to nosiło wówczas nazwę:

W Polsce międzywojennej popularność zaczęły zyskiwać kina. Wyświetlano w nich produkcje zagraniczne i krajowe, z początku tylko nieme (z czasem udźwiękowione w postaci krótkich dialogów, muzyki i różnych efektów zapisanych na płycie gramofonowej). Pierwszym polskim „dźwiękowcem” był wyprodukowany w 1930 r. film pod tytułem:

Z produkcji kinowej pochodzi jeden ze szlagierów śpiewanych przez całą przedwojenną Polskę. Piosenkę „Ada, to nie wypada!” w filmie pod tym samym tytułem wykonała:

Józef Małgorzewski – aktor, reżyser i dziennikarz radiowy. Jego głos znają wszyscy. To on odczytał dla Polskiego Radia komunikat specjalny Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wyemitowany 1 września 1939 r. Zaczynał się on od słów:

„Radio z lufcikiem. Wynalazek w dechę”, to słynne określenie telewizji w dobie jej narodzin w Polsce. Autorem tych słów, podobnie jak zdania „telewizja pucu nie znosi” jest słynny satyryk warszawski felietonista:

W marcu 1983 r. Ronald Reagan w swoim przemówieniu nazwał Związek Sowiecki nieludzkim i bezbożnym imperium, którego władza jest ogniskiem zła. Wystąpienie to nazwano „Mową o Imperium Zła” dając początek określeniu, które prezydent USA chętnie podchwycił. Konserwatywne przesłanie Reagana o nieustannej walce sił dobra i zła, pełne było nawiązań do popularnego w latach 80. XX wieku cyklu filmowego:

Słynne zdanie „Na często zadawane pytanie, czy do stanu wojennego musiało dojść, jest tylko jedna logiczna odpowiedź: Widocznie musiało, skoro doszło” pochodzi z – będących luźną kontynuacją filmu „Miś” – „Rozmów kontrolowanych”, których reżyserem był:

Papież z Polski - Jan Paweł II kojarzony jest z wieloma cytatami, pochodzącymi z homilii, oficjalnych wystąpień i licznych publikacji. Niektóre z tych znanych zdań pochodzą ze światowego bestsellera jego autorstwa – książki, którą wydano w 54 językach i sprzedano w przeszło 20 milionach egzemplarzy. Nosi ona tytuł: