Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Pamięć o Niezłomnych

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 366 osób

Koniec kwietnia 1945 r. W oblężonym Berlinie dobiega końca szaleństwo wywołane przez Niemców pod wodzą Hitlera. Zachodnia Europa jest już praktycznie wolna. Zdaje się, że zwycięstwo i pokój to już tylko kwestia czasu. W Polsce nastroje są zgoła odmienne. Areszty Gestapo przejęło NKWD. Walka trwa dalej. 24 IV 1945 r. grupa żołnierzy podziemia antykomunistycznego pod dowództwem mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” przeprowadza brawurowy atak na sowieckie więzienie w:

W Lesie Stockim żołnierze podziemia antykomunistycznego stoczyli swoją największą bitwę. Tu także dowódcą był mjr Marian Bernaciak „Orlik”. Zwycięskie starcie, które zakończyło się rozbiciem oddziałów NKWD, UB i MO miało miejsce 24 maja:

Pomimo rozwiązania Armii Krajowej wiele oddziałów i tysiące żołnierzy AK nie chciało oddawać kraju Sowietom. Nawiązując do dotychczasowych doświadczeń i form organizacyjnych, a także tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, powołano różne organizacje konspiracyjne, wśród nich:

1 III 1951 r. rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym Łukasza Cieplińskiego (sześćdziesiąt lat później to właśnie 1 marca obchodzono po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”). Ta egzekucja odbyła się w Warszawie, w:

O tym jak traktowano bohaterów polskiej konspiracji świadczą chociażby fragment grypsu, jaki jednemu z uwięzionych udało się wysłać do żony: „Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych”. Autorem tych słów i wielu innych – wydanych po latach przez IPN – grypsów, świadczących o niezłomnej wierze w słuszność podjętej walki jest:

Określenie „Żołnierze Wyklęci” zyskało na popularności w związku z wystawą z 1993 r. prezentującą sylwetki uczestników podziemia antykomunistycznego. Jej organizatorem była:

Poszukiwania miejsc pochówku bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego to jedno z zadań realizowanych w IPN przez zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Podczas jego licznych prac prowadzonych od lat na terenie Polski, odnaleziono doczesne szczątki setek osób, wśród nich legendarnego Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ekshumacji tej dokonano na:

Wśród zniewolonych przez Imperium Zła narodów, nie tylko Polacy podjęli walkę z czerwonym okupantem. W wielu miejscach powstawały zbrojne formacje stawiające opór Sowietom. W jednym z krajów podziemie antykomunistyczne przyjęło bardzo zorganizowaną formę, a jego szeregi zasiliło tysiące młodych patriotów. Przykładem ich walki jest jeden z żołnierzy formacji „Leśni Bracia” – August Sabbe, który zginął w zasadzce w 1978 r. Chodzi o: