Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Pamięć o Niezłomnych

 

Kiedy na Zachodzie umilkły wojenne działa dla Polaków nie oznaczało to ani odzyskania własnego państwa, ani tym bardziej końca okupacji. W kraju rządy zagarnęli komuniści, którzy nie posiadali legalnego mandatu i społecznego poparcia. Ich pozycja opierała się na kremlowskim protektoracie i przerażająco sprawnej machinie terroru. Zbrodniarze znaleźli się u władzy, a bohaterowie za kratami. Najmniejszy przejaw niezadowolenia, choćby słowo sprzeciwu, czy okazywanie lojalności wobec legalnego rządu na Wychodźstwie i ideałów Polskiego Państwa Podziemnego groziły śmiercią, ciężkim więzieniem i wieloletnimi represjami. 
 

Wielu żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej, zarówno w konspiracji, jak i na frontach, nie uznało zakończenia wojny. Nie zgadzali się oni na sowietyzację kraju. Odrzucali bezbożny totalitaryzm i podporządkowanie Polski Stalinowi. Chcieli wolnej Polski i prawa narodu do decydowania o swoim losie. Kontynuowali walkę. Zyskali szlachetne miano Żołnierzy Wyklętych.  

 

Zapraszamy do kolejnego quizu poświęconego bohaterom, którzy podjęli walkę z czerwoną dyktaturą.

 

Krok 1/8

Koniec kwietnia 1945 r. W oblężonym Berlinie dobiega końca szaleństwo wywołane przez Niemców pod wodzą Hitlera. Zachodnia Europa jest już praktycznie wolna. Zdaje się, że zwycięstwo i pokój to już tylko kwestia czasu. W Polsce nastroje są zgoła odmienne. Areszty Gestapo przejęło NKWD. Walka trwa dalej. 24 IV 1945 r. grupa żołnierzy podziemia antykomunistycznego pod dowództwem mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” przeprowadza brawurowy atak na sowieckie więzienie w: