Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Nobel dla Polaków. Wyróżnienie dla Polski

 

Nagroda Nobla uznawana jest za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie nauki, polityki i twórczości literackiej. W gronie uhonorowanych nią badaczy, działaczy społecznych i twórców nie brakuje Polaków. Za każdym razem, oprócz osobistego wyróżnienia konkretnej osoby, jest to również zwrócenie uwagi całego świata na ojczysty kraj laureata.

 

Maria Dąbrowska, Kazimierz Funk, Karol Olszewski, Irena Sendlerowa, Rudolf Weigl. Lista nominowanych Polaków, którzy zdaniem specjalistów z kraju i z zagranicy zdecydowanie zasłużyli na noblowski medal, a jednak nigdy go nie otrzymali, jest długa. Nie zawsze wyróżnieni zostają najwybitniejsi przedstawiciele danej dziedziny, a komisjom przyznającym Nagrody Nobla zdarzały się rozstrzygnięcia co najmniej kontrowersyjne. Jednak co roku ogłoszenie laureatów przykuwa uwagę milionów osób. Na fali tego zainteresowania zapraszamy do specjalnego quizu o polskich noblistach.

 

 

Krok 1/10

Lista laureatów Nagrody Nobla, którzy urodzili się na ziemiach polskich, jest o wiele szersza od znanej nam listy polskich noblistów. To grono kilkunastu osób – w różnym stopniu – związanych z naszym krajem. Jednak nie należy do niego: