Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Quiz o wielkich Polakach. Fortepian w służbie narodowi. Ignacy Jan Paderewski

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 360 osób

Rodzina Paderewskich należała do polskiej szlachty i jako taka posiadała swój herb. Wskaż właściwy dla tego rodu znak:

W wieku 12 lat talent muzyczny młodego Paderewskiego ujawnił się już na taką skalę, że coraz więcej osób wróżyło mu błyskotliwą karierę. W 1872 r. rozpoczął on naukę w słynnej szkole – Instytucie Muzycznym – mieszczącej się w:

29 V 1901 r. w Dreźnie odbyła się premiera jedynego dzieła scenicznego autorstwa mistrza Paderewskiego. Była to też pierwsza polska opera wystawiona w słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera. Jak brzmi jej tytuł?

Jeden z braci, często wspominany przez Ignacego Jana Paderewskiego, był żołnierzem Legionów Polskich i poległ w 1914 r. w bitwie pod:

Światowa kariera i ogromna sława przekładały się także na sukces finansowy Paderewskiego, który z zarobionych pieniędzy mógł wspierać wiele dzieł patriotycznych. Dzięki jego funduszom mógł stanąć słynny monument, czyli:

Gdy trwała I wojna światowa, Paderewski postanowił wesprzeć nie tylko polityczne aspiracje Polaków, ale również podjął działalność na rzecz pomocy dla rodaków doświadczających okrucieństw. W 1915 r. doprowadził do powstania Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (znanego również jako Komitet Veveyski). Współtworzył go wspólnie z:

Ignacy Jan Paderewski jako premier formalnie nosił tytuł Prezydenta Rady Ministrów. Na czele rządu stał od 18 stycznia do 27 listopada 1919 r. Wśród wielu wyzwań, przed jakimi stanął nowy gabinet, był udział w konferencji pokojowej w Paryżu i osiągnięcie jak najlepszych dla Polski ustaleń. W tym okresie funkcję ministra spraw zagranicznych pełnił:

Decyzja, powzięta (...), wykopała pomiędzy dwoma narodami przepaść, której nic wypełnić nie zdoła. Jakkolwiek Rząd polski szczerze pragnie wykonać całkowicie i lojalnie powzięte przezeń zobowiązania, to nigdy mu się nie uda przekonać narodu polskiego, że sprawiedliwości stało się zadość. Świadomość narodowa silniejsza jest i trwalsza niż rządy. Do kogo i w jakich okolicznościach Ignacy Paderewski skierował powyższe słowa?

Popularność Ignacego Jana Paderewskiego na całym świecie była ogromna. Można śmiało powiedzieć, że do czasów pontyfikatu Jana Pawła II był on najbardziej rozpoznawalnym Polakiem w dziejach. Uznanie i podziw Mistrz budził także wśród panujących i był zapraszany przez monarchów. Otrzymał nawet tytuł szlachecki od:

Sprowadzenie trumny z prochami Mistrza Paderewskiego do Polski w 1992 r. było wielkim wydarzeniem. Ceremonia pogrzebowa i pochówek w krypcie warszawskiej archikatedry św. Jana przyciągnęło uwagę całego świata. Gośćmi specjalnej uroczystości zorganizowanej z tej okazji byli: