Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Polskie maje

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 77 osób

Święto Narodowe Trzeciego Maja – tak obecnie brzmi oficjalna nazwa święta obchodzonego w rocznice uchwalenia przez Sejm Wielki w 1791 r. jednej z pierwszych nowożytnych konstytucji. Przywrócono je w 1990 r., ale oficjalnie po raz pierwszy ustanowiono je w:

Jednym z najważniejszych rozdziałów wojny polsko-bolszewickiej jest wejście polskich wojsk do Kijowa. Miało to miejsce w pierwszych dniach maja 1920 r. Pierwsza grupa żołnierzy Wojska Polskiego dotarła do centrum miasta:

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie. Do powstańczych szeregów zgłaszali się Polacy z wielu części kraju, także grupy młodzieży akademickiej. Znaczącym wsparciem byli - biorący udział m.in. w walkach w rejonie Góry Świętej Anny - kadeci z:

W 1926 r. doszło do przesilenia politycznego w Polsce, które było efektem sporu rządzącego krajem obozu narodowego i prawicowej części ruchu ludowego z szeroko rozumianym środowiskiem piłsudczykowskim. Wydarzenia te, znane jako przewrót majowy, przyniosły nie tylko zmianę rządu, ale też niestety ofiary śmiertelne. Sukces zwolenników Józefa Piłsudskiego był możliwy także dlatego, że do 10 maja 1926 r. funkcję ministra spraw wojskowych pełnił, należący do gorących zwolenników Marszałka, generał:

13 maja 1935 r. w Belwederze zmarł Józef Piłsudski. Żałoba i uroczystości związane z pochówkiem to największa ceremonia pogrzebowa w historii Polski. Ciało Marszałka spoczęło na Wawelu 18 maja. Trzy tygodnie później, w Wilnie, przy prochach matki złożono serce syna. Zgodnie z wolą zmarłego na płycie wyryto słowa zaczerpnięte z twórczości:

Jedną z najbardziej chwalebnych kart polskiego oręża stanowi Bitwa o Monte Cassino. W 1944 r. Żołnierze 2 Korpusu Polskiego zdobyli klasztor przerobiony przez Niemców na twierdzę i tym samym przełamali Linię Gustawa – potężny system obrony na drodze aliantów do Rzymu. W ciężkich walkach poległo ponad 900 Polaków, którzy spoczęli u zbocza krawawej góry, na cmentarzu, na którym znajduje się słynny napis:

Zdobycie Berlina i kapitulacja wojsk niemieckich przyniosły koniec II wojny światowej w Europie. Na pamiątkę pokonania przez aliantów hitlerowskich Niemiec w wielu krajach obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Obecnie w Polsce, tak jak na Zachodzie, triumf aliantów świętuje się 8 maja, choć wcześniej, wzorem moskiewskim, święto to wyznaczone było dzień później. Było tak, aż do decyzji sejmu z 27 kwietnia:

Maj 1946 r. nazywany jest często „zapomnianym polskim miesiącem”. W tym czasie doszło do pierwszych demonstracji przeciwników instalującej się w Polsce komunistycznej władzy. Powrót do kraju Stanisława Mikołajczyka, zapowiedź referendum i pierwsze powojenne obchody Święta 3 Maja, przyczyniły się do masowych wystąpień w wielu polskich miastach. W Krakowie dodatkowe emocje wzbudzał też powrót jednego z symboli Krakowa i Polski:

Maj to dla polskich studentów czas, w którym przypada okres ich tradycyjnej zabawy, czyli juwenaliów. W 1977 r. młodzież akademicka Krakowa zrezygnowała jednak ze świętowania i uczestniczyła m.in. w tzw. czarnych marszach zorganizowanych:

13 maja 1981 r. cała Polska wstrzymała oddech. Napływające z Watykanu wiadomości o strzałach do Jana Pawła II zszokowały jego rodaków i miliony ludzi na całym świecie. Po zamachu papież zdecydował się na symboliczny gest i w dowód wdzięczności dla Opatrzności Bożej za ocalone życie, pocisk wystrzelony w jego kierunku: