Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Ojczyzna to ziemia i groby” Quiz o polskich nekropoliach

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 283 osób

Gdy mówimy o miejscach spoczynku wielkich Polaków nie sposób nie zacząć od Wawelu, gdzie spoczywa wielu władców. „W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam Panom odnieść trumnę (…) do krypty królewskiej, bo królom był równy” – taki rozkaz wydał Marszałek Józef Piłsudski podczas pogrzebu:

Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1920 r. w Paryżu. Pięć lat później podobne miejsce hołdu i pamięci powstało w Warszawie. W Dzień Zaduszny 1925 r. w arkadach Pałacu Saskiego złożono trumnę ze szczątkami:

Cmentarz Łyczakowski i sąsiadujący z nim Cmentarz Orląt Lwowskich to jedno z najważniejszych miejsc odwiedzanych przez Polaków przybywających do Lwowa. Obok młodych obrońców Lwowa pochowanych zostało na tym cmentarzu 17 Francuzów poległych i zmarłych w obronie Polski, a także trzech:

Najważniejszą stołeczną nekropolią jest Cmentarz Powązkowski. Tak naprawdę warszawskie Powązki to dwa dość oddalone od siebie miejsca (Stare Powązki i Powązki Wojskowe). Kwatera „Ł”, czyli tzw. „Łączka”, gdzie komunistyczni zbrodniarze potajemnie grzebali ciała pomordowanych polskich patriotów, znajduje się:

Mauzoleum „Matka i Serce Syna”, gdzie złożono serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, to część wileńskiego cmentarza:

Groby Lecha Bądkowskiego, Anny Walentynowicz i wielu innych wybitnych osób związanych z Trójmiastem, a także krzyż upamiętniający Ofiary Grudnia ’70, pod którym w okresie PRL dochodziło do manifestacji patriotycznych i antykomunistycznych. Te miejsca znajdują się na gdańskim cmentarzu:

Najsłynniejsza krakowska nekropolia to Cmentarz Rakowicki. Nazwa ta pochodzi od:

Jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej jest poszukiwanie miejsc pochówków ofiar systemu komunistycznego, ich ekshumacja i identyfikacja. Pierwsze takie prace prowadzone były już w 2003 roku na terenie:

Monte Cassino, gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, to miejsce wiecznego spoczynku polskich żołnierzy, którzy w grudniu 1943 r. przybyli do Włoch z generałem Andersem i brali udział w walkach na Półwyspie Apenińskim. Na ziemi włoskiej utworzono w sumie:

Największy w Polsce, a trzeci co do wielkości w Europie, cmentarz znajduje się: