Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Polityka historyczna Rzeczpospolitej. Quiz nietypowy…

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 76 osób

Powstanie styczniowe było zrywem, do którego odnosili się bodaj wszyscy najważniejsi twórcy odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej. Szacunek dla powstańców i uznanie dla tradycji powstańczych łączyły tych, którzy na co dzień prezentowali odmienne poglądy polityczne i wizje przyszłości Polski. Jeden z tzw. Ojców Niepodległości ma nawet w swym dorobku dwie książki poświęcone insurekcji z 1863 r. Chodzi o:

Już w styczniu 1920 r., Józef Piłsudski udekorował licznych weteranów Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Oficjalnie zrealizował też zapowiedź z poprzedniego roku i żyjącym powstańcom nadał prawo noszenia specjalnie przygotowanych dla nich mundurów. Ponadto wszyscy weterani, którzy nie posiadali stopnia oficerskiego, otrzymali honorowy stopień:

Obok ustanowionej w 1933 r. Kwatery Powstańczej na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim do najważniejszych symboli pamięci o bohaterach z lat 1863-1864 należy tzw. Krzyż Traugutta, zwany również Krzyżem Powstańców Styczniowych. Znajduje się on:

Chcąc uhonorować wszystkich poległych powstańców styczniowych prezydent Ignacy Mościcki w dniu 21 stycznia 1933 r. polecił zawiesić na wspomnianym wcześniej warszawskim Krzyżu Traugutta wyjątkowe odznaczenie państwowe:

Jednym z najważniejszych odniesień do powstania styczniowego w kulturze jest powieść Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. To szczególnie popularne w Polsce międzywojennej dzieło doczekało się ekranizacji w:

Inżynier i wojskowy, budowniczy linii kolejowych. Powstaniec styczniowy, a nawet minister w konspiracyjnym rządzie na Litwie. Następnie więzień carski i zesłaniec syberyjski, ale też zakonnik, teolog, nauczyciel …i święty Kościoła katolickiego. Choć jego kult powstał już na początku XX w., a rozwinął się dwudziestoleciu międzywojennym, to dopiero w 1991 r. papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze:

Wśród symboli powstania styczniowego, które w okresie II Rzeczpospolitej urosły do rangi wręcz narodowych relikwii, jest powstańcza chorągiew oddziału sformowanego m.in. z ochotników z Wielkopolski, którzy walczyli pod rozkazami generała Edmunda Taczanowskiego. Po latach, podczas różnych uroczystości, często podkreślano pochodzenie chorągwi, która została podarowana żołnierzom przez:

Ostatnią okazją do publicznego uhonorowania bohaterów z 1863 r. był zjazd Związku Legionistów Polskich w 1939 roku w Krakowie. 6 sierpnia na Błoniach miał miejsce defilada, którą otworzył przejazd w otwartych powozach gości honorowych, czyli pięciu weteranów powstania oraz: