Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Myśli uczonego są niezależne od osądu ogółu”. Quiz o polskich wynalazcach

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 111 osób

Z pewnością przełomowym wydarzaniem dla polskiej nauki było powołanie przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r. Akademii Krakowskiej, czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnia ta stała się miejscem zgłębiania wiedzy przez wielu wybitnych Polaków. Do grona studentów tej szkoły wyższej należeli:

Teraz coś z pogranicza chemii i literatury. 23 I 1889 r. w chilijskim Santiago, w wieku blisko 87 lat, zmarł pewien wybitny wynalazca, inżynier, chemik, geolog, mineralog, rektor miejscowego uniwersytetu, badacz zasobów naturalnych w Chile, Argentynie, Boliwii i Peru. Był autorem przełomowego „Podręcznika mineralogii” („Elementos de mineralogia”), przetłumaczonego na wiele języków i będącego przez dekady jednym z głównych opracowań w tej dziedzinie. Ta sama osoba opisana została przez Adama Mickiewicza w „Dziadach” jako Żegota. W rzeczywistości to:

Ignacy Łukasiewicz to jeden z najbardziej znanych polskich wynalazców. Zawdzięczamy mu lampę naftową, która na przełomie XIX i XX wieku, była urządzeniem wykorzystywanym praktycznie w każdym domu i gospodarstwie. A kim z wykształcenia był Łukasiewicz?

Z pozoru pytanie o językoznawstwo w quizie poświęconym wynalazcom może dziwić. A jednak w tej dziedzinie Polacy też mają swoje osiągnięcia. Kto był pomysłodawcą i twórcą „sztucznego” języka międzynarodowego, opartego na logicznych podstawach (a przez to łatwego do nauki dla osób pochodzących z różnych obszarów kulturowych), który znany jest jako język esperanto?

Jednym z najbardziej znanych polskich wynalazców jest urodzony w 1846 roku chemik i fizyk, który do historii przeszedł jako odkrywca kaskadowej metody skraplania gazów. Chodzi o:

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najbardziej znanych Polek. Z pewnością jej nazwisko należy umieścić w gronie najwybitniejszych fizyków i chemików. Jej badania zasłużenie zostały docenione poprzez dwukrotne przyznanie Nagrody Nobla. W 1903 r. otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem za badania promieniotwórczości. Drugi raz wyróżniono ją w 1911 r. w dziedzinie chemii. W uzasadnieniu tej decyzji możemy przeczytać, że nagrodę tę przyznano przede wszystkim za:

Dwóch z trzech przedwojennych prezydentów Polski z pewnością można nazwać wybitnymi naukowcami i wynalazcami. Chodzi o Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego. Jakimi dziedzinami nauki zajmowali się ci mężowie stanu, odnosząc w nich – co należy podkreślić – znaczące sukcesy?

Medycyna to szczególny rozdział w historii polskiego wkładu w naukę. Do największych osiągnięć w walce z chorobami zakaźnymi zaliczane są do dziś badania wybitnego naukowca - profesora Rudolfa Weigla. Świat zawdzięcza mu liczne odkrycia, w tym opracowanie szczepionki na:

Czas na chyba najtrudniejsze pytanie… Jest jednym z najczęściej cytowanych Polaków w światowej literaturze naukowej. Opracował proces wzrostu kryształów, który jako podstawa współczesnej elektroniki, jest powszechnie wykorzystywany przez największe koncerny elektroniczne. Nazwana jego nazwiskiem metoda umożliwia otrzymywanie monokryształów wykorzystywanych przy produkcji obwodów scalonych i mikroprocesorów, bez których nie działałby żaden komputer. Ten zapomniany geniusz (o którego zatrudnienie starał się m. in. słynny producent samochodowy Henry Ford) urodził się w 1885 r., a zmarł w 1953 r. Jego życiorys, to lekcja historii. Oprócz pełnej zwrotów i zawirowań kariery naukowej w jego biografii znajdziemy takie ciekawe wątki jak: współpraca z wywiadem II RP, walka w AK, stalinowskie więzienie i komunistyczne represje. Chodzi o:

Na koniec coś o upamiętnieniu naukowców. Ignacy Domeyko, to nie tylko jeden z najbardziej znanych Polaków w Ameryce Łacińskiej, ale też osoba, której dokonania wciąż chcą upamiętniać inni wynalazcy i naukowcy. Jego nazwisko możemy znaleźć wśród wielu efektów odkryć. Należą do nich: