Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Pamięć przywrócona i pamięć przywracana. Quiz z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 74 osób

Określenie Żołnierze Wyklęci upowszechnione zostało w związku z wystawą z 1993 r. prezentującą sylwetki uczestników podziemia antykomunistycznego. Ekspozycja ta zorganizowana została przez:

Do upamiętnienia historii Żołnierzy Wyklętych i rozpowszechnienia samego pojęcia przyczyniła się także wydana w 1996 r. książka Jerzego Ślaskiego. To opowieść o powojennej walce z komunistami żołnierzy pod komendą:

Jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej jest poszukiwanie miejsc pochówków ofiar systemu komunistycznego, ich ekshumacja i identyfikacja. Pierwsze takie prace prowadzone były już w 2003 r. na terenie:

Od 2011 r. obchodzimy oficjalnie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To ustanowione dla uczczenia walki i męczeństwa uczestników powojennego podziemia niepodległościowego święto wyznaczono na 1 marca na pamiątkę i w rocznicę zamordowania przez władze komunistyczne:

Mordowani przez komunistycznych oprawców Żołnierze Wyklęci spoczęli w bezimiennych dołach śmierci. Poszukiwania miejsc potajemnych pochówków są jednym z głównych zadań IPN i spotykają się z dużym społecznym zainteresowaniem. W którym roku zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka przystąpił do pierwszego etapu prac w tym zakresie na warszawskim Cmentarzu Wojskowym:

28 sierpnia 2016 r. w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe ofiar komunistycznego reżimu. Wydarzenie to było okazją do wielkiej manifestacji patriotyzmu i pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Tego dnia pożegnaliśmy i pochowaliśmy:

W 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej otworzył na warszawskiej Pradze przy ul. Strzeleckiej 8 izbę pamięci poświęconą ofiarom sowieckich i komunistycznych represji. W latach 1945-1948 mieścił się tam areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Wcześniej, po zajęciu przez Armię Czerwoną prawobrzeżnej Warszawy, miejsce to było siedzibą:

Oprócz poszukiwania miejsc pochówku reżimu komunistycznego Instytut Pamięci Narodowej dąży również do identyfikacji odnalezionych szczątków. Od kilku lat w ramach prowadzenia zaawansowanej analizy danych genetycznych IPN korzysta z najnowocześniejszego systemu badań porównawczych CODIS, który został udostępniony przez: