Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Zapomniani bohaterowie? Co wiesz o Żołnierzach Wyklętych?

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 916 osób

Rząd, który przejął po czerwcu 1945 r. kontrolę na terytorium Polski, na podstawie porozumień tzw. Wielkiej Trójki nosił nazwę:

Zygmunt Edward Szendzielarz, dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, aresztowany przez komunistyczną bezpiekę w czerwcu 1948 r. i zamordowany 8 II 1951 r. po pokazowej farsie sądowej nosił pseudonim:

Jedna z najsłynniejszych bitew stoczona przez żołnierzy powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na południowym Podlasiu, zakończona pokonaniem przeważających liczebnie oddziałów NKWD, KBW, UB i MO, to:

Antykomunistyczna podziemna organizacja konspiracyjna założona 2 września 1945 na bazie rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj nosiła (w skrócie) nazwę:

Legendarny pułkownik (generał) „Wilk”, komendant Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, pod którego dowództwem przeprowadzona została Akcja „Burza” na Wileńszczyźnie. Wsławił się ucieczką z sowieckiego obozu. Jego prawdziwe nazwisko to:

Przesądzona porażka Niemiec skłoniła dowództwo Armii Krajowej do uruchomienia na przełomie lat 1943/1944 planu „Burza”, który miał m.in. doprowadzić do sytuacji, w której to Polacy są gospodarzami na terenach zajmowanych przez zbliżającą się Armię Czerwoną. Postawa Sowietów w stosunku do polskich oddziałów biorących udział w tej akcji nie pozostawiała złudzeń co do ich planów względem Polski i skłoniła wiele osób do kontynuowania walki, tym razem z wykonawcami zamierzeń Stalina. Jednym z bohaterów polskiego podziemia, który poległ podczas realizacji planu „Burza” w walce z Niemcami był Jan Piwnik „Ponury”. Działał on wraz ze swoim oddziałem na terenie:

Ostatni żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego Józef Franczak ps. „Lalek”, który poległ w walce, został zastrzelony przez komunistycznych funkcjonariuszy 21 października…

Działająca w latach 1946-1947 na terenie Krakowa oraz okolicznych powiatów, przede wszystkim wadowickiego i myślenickiego, konspiracyjna i antykomunistyczna organizacja zbrojna, której zwierzchność uznały m. in. oddziały Józefa Kurasia „Ognia” z Podhala, nosiła nazwę:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony 1 marca jako święto państwowe od:

Kapelan jednego z oddziałów powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowegodziałającego na terenie Sądecczyzny ks. Władysław Gurgacz, za swoją posługę zapłacił życiem. Skazanego na karę śmierci w pokazowej farsie sądowej kapłana rozstrzelano: