Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Tadeusz Radwański „Kostek”. „Wyklęty” z Annopola (1925-1948)

Autor: Rafał Surdacki 2021

Broszura przedstawia losy Tadeusza Radwańskiego ps. „Kostek”, żołnierza podziemia niepodległościowego z Annopola na Lubelszczyźnie. W 2021 r. został awansowany pośmiertnie na stopień podporucznika Wojska Polskiego oraz odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

 

Działalność konspiracyjną rozpoczął w 1943 r. w strukturach 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ pod dowództwem Leonarda Zub-Zdanowicza ps. „Ząb”. Po wkroczeniu Sowietów pozostał w konspiracji i kontynuował walkę z komunistycznym aparatem represji. Najpierw w oddziale NSZ Stanisława Młynarskiego ps. „Orzeł”, a później pod rozkazami Bolesława Świątka ps. „Jerzy” ze zgrupowania oddziałów DSZ mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Radwański ujawnił się w PUBP w Kraśniku 4 IV 1947 r. W maju tr. wyjechał do Wrocławia, gdzie w ramach gry operacyjnej Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu, został aresztowany i skazany, początkowo na karę śmierci, zamienioną następnie na 15 lat więzienia. Nie odzyskał wolności – zmarł w więzieniu w Sztumie 20 stycznia 1948 r. Został pogrzebany na placu więziennym, lecz dzięki staraniom rodziny jego ciało ekshumowano i pochowano w rodzinnym Annopolu.

 

Pobierz