Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Waleczny Tadzio

Autor: Tomasz Wilczkiewicz 2020

Tadeusz Jeziorowski był przedstawicielem pokolenia, które z bronią w ręku, często za cenę życia, musiało walczyć o niepodległość Rzeczypospolitej. „Waleczny Tadzio” zapisał się w historii jako bohaterski obrońca Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej, najmłodszy odznaczony Krzyżem Walecznych, oraz pilot poległy w Ksawerowie pod Łodzią w walce z Luftwaffe podczas Kampanii Polskiej 1939 roku.

 

 

10 kwietnia 1921 roku do Płocka przybył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Tego dnia odznaczył on całe miasto Krzyżem Walecznych. Krzyże Srebrne Orderu Wojskowego Virtuti Militari oraz Krzyże Walecznych otrzymali również bohaterscy obrońcy. Jeziorowski był najmłodszym z nich.

„Tadeusz Jeziorowski posiada wrodzone zamiłowanie do sztuki wojskowej i chciałby w przyszłości poświęcić się tej karierze. W […] walkach wykazał spryt, łatwość orientacji i duże męstwo. Otrzymanie odznaczenia […] będzie dla niego bodźcem do dalszej pracy, a może i do poświęcenia się ojczyźnie w służbie w Armii” – napisano w uzasadnieniu przyznania bohaterskiemu obrońcy Płocka Krzyża Walecznych. Przypuszczenia te okazały się trafne.

Jeziorowski kontynuował naukę w szkołach kadetów w Modlinie i we Lwowie. W tym drugim mieście w 1929 roku zdał maturę i to tam zainteresował się lotnictwem. Pasja ta zdeterminowała jego dalsze losy. W 1931 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, został pilotem myśliwców i służył w Poznaniu. W 1935 roku otrzymał stopień porucznika. Dwa lata później trafił do Lwowa, gdzie pełnił funkcję dowódcy eskadry.

31 sierpnia 1939 roku, w przeddzień ataku Niemiec na Polskę, który rozpoczął II wojnę światową, Tadeusz Jeziorowski został przeniesiony na lotnisko Widzew nieopodal Ksawerowa pod Łodzią. Jego działająca w ramach Armii „Łódź” eskadra myśliwska miała, broniąc polskiego nieba, stawić czoła powietrznej potędze Luftwaffe. Przewaga przeciwnika w liczbie i jakości samolotów okazała się jednak zbyt duża.

4 września w trakcie powietrznej potyczki z niemieckimi myśliwcami nad Ksawerowem samolot por. Jeziorowskiego został zestrzelony, spadł na ziemię i stanął w płomieniach. Pilot zginął na miejscu. Polscy lotnicy nie mogli odwrócić losów wojny z Niemcami.

Fragment z komentarza do publikacji (dr Bartłomiej Kluska)


* * *

Dzięki najnowszemu wydawnictwu pionu edukacyjnego łódzkiego IPN uczniowie poznają jego losy w atrakcyjnej formie graficznej opowieści.

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży. Komiks bezpłatnie dystrybuowany w szkołach i placówkach kulturalnych Łodzi oraz Płocka. Wersja cyfrowa komiksu oraz ćwiczenia dydaktyczne do pobrania poniżej.

 

 

Pobierz