Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Małopolscy bohaterowie wojny 1920, ofiary zbrodni katyńskiej 1940

2021

Małopolscy bohaterowie wojny 1920 r. – ofiary zbrodni katyńskiej 1940 r. to opowieść o wielkim polskim zwycięstwie i ogromie sowieckiego ludobójstwa za pośrednictwem osobistych przeżyć wybranych mieszkańców Małopolski.

 

Poznajemy dzięki niej nie tylko wydarzenia sprzed stu i osiemdziesięciu lat, ale także zaczynamy rozumieć Pokolenie Wskrzesicieli Rzeczypospolitej. To, które po 123 latach zaborów przywróciło Polskę na mapę Europy, a potem stanęło w obronie jej granic w 1939 r. Między tymi datami bohaterowie naszej książeczki poświęcali swe życie rozwojowi niepodległej II Rzeczypospolitej. Związani z nią od najmłodszych lat, pragnący przywrócić jej wolność, chcący ją budować i wzmacniać, Niepodległej Rzeczypospolitej oddali życie. Stali się jednocześnie drogowskazem dla kolejnych pokoleń, które po półwieczu totalitarnej niewoli przywróciły Polsce wolność i suwerenność.

Sylwetki

***

W 2020 r. obchodziliśmy dwie ważne rocznice – setną wojny polsko-bolszewickiej i zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej oraz osiemdziesiątą zbrodni katyńskiej. Lata 1920 i 1940 w szczególny sposób naznaczyły losy milionów Polaków. W ramach cyklu realizowanego przez Oddział IPN w Krakowie we współpracy z „Gazetą Krakowską” publikowaliśmy teksty, które przypominały postacie wyjątkowe – bohaterskich uczestników zmagań z wojskami bolszewickimi z roku 1920, którzy następnie, 20 lat później, zostali zamordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni.

 

Pobierz