Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Biuletyn IPN” nr 6/2021 – Poznański Czerwiec ’56

2021

Minęło 65 lat od poznańskiej rewolty w Czerwcu 1956 roku. Przypominamy ten wielki bunt Poznaniaków. Bunt, który na transparentach wołał: Chleba i wolności! Ale też bunt, który na zdobytym gmachu komunistycznej partii wywiesił radykalne żądanie: Śmierć zdrajcom!

 

Strajk, który objął niemal wszystkich poznańskich robotników, demonstracja w ścisłym centrum z udziałem co najmniej 100 tys. osób, zdobyte budynki Miejskiej Rady Narodowej, Komitetu Wojewódzkiego PZPR, Komendy Wojewódzkiej MO i więzienia przy Młyńskiej, krwawe walki w sąsiedztwie gmachu Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego przy Kochanowskiego, wreszcie wojskowa pacyfikacja jednego z największych polskich miast, która pociągnęła za sobą kilkadziesiąt ofiar i setki rannych – to wszystko składa się na bilans tragicznego Czerwca ’56.

W numerze ukazujemy też strajki z Czerwca 1976 r., które zainicjowały nową opozycję antykomunistyczną w PRL. Co ciekawe, strajki te objęły nie tylko miasta, które zachowały się w zbiorowej pamięci: Ursus, Radom i Płock…

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem Poznań 56 w reżyserii Filipa Bajona.

SPIS TREŚCI

Poznański Czerwiec 1956

Polskie Rodziny

Komentarze historyczne

Pisarze Niepodległości

 

Pobierz