Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Biuletyn IPN” nr 4/2022 – Opozycja przedsierpniowa. Pamięć o Katyniu

2022

Opozycja przedsierpniowa i pamięć o Katyniu to dwa główne tematy kwietniowego numeru „Biuletynu IPN”. Przedstawiamy w nim sylwetki bohaterów, ale także ciekawe mniej znane wydarzenia związane z opozycją lat siedemdziesiątych.

 

Przypominamy powstanie Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Studenckiego Komitetu Solidarności, początki Wolnych Związków Zawodowych na Śląsku i na Pomorzu. Ukazujemy spotkanie członków Komitetu Obrony Robotników z kard. Karolem Wojtyłą. Wspominamy początki rewolucji powielaczowej – druk drugoobiegowych czasopism.

Jedną z grup przedsierpniowej opozycji był Instytut Katyński. W bloku tekstów o Katyniu przedstawiamy działalność Instytutu, jego znaczenie dla zachowania pamięci i dokumentowania Zbrodni Katyńskiej. Wspominamy jedną z ofiar Katynia, a także nielegalnie odprawioną Mszę św. w Lesie Katyńskim.

W „Biuletynie IPN” znajduje się kod QR do filmu Lesława Dobruckiego „Marsz Cieni” o corocznym upamiętnieniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prenumeratorzy otrzymają DVD z filmem.

„Biuletyn IPN” jest dostępny również w prenumeracie.

SPIS TREŚCI

OPOZYCJA PRZEDSIERPNIOWA

KATYŃ

SYLWETKI

KOMENTARZE HISTORYCZNE

 

Pobierz