Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Bydgoski Marzec ‘81. Dodatek prasowy w 40. rocznicę rolniczego protestu

Autor: Katarzyna Maniewska, Przemysław Wójtowicz, Piotr Rybarczyk 2021

W 40. rocznicę Bydgoskiego Marca 1981 r. Delegatura IPN w Bydgoszczy przygotowała dodatek prasowy, który ukazał się 16 marca w „Gazecie Pomorskiej”, „Expressie Pomorskim” oraz w „Nowościach: Dzienniku Toruńskim”. Zapraszamy do pobrania!

 

W numerze:

Zajścia w sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, jakie rozegrały się późnym popołudniem i wieczorem 19 marca 1981 r., należą do incydentów dość dobrze opisanych przez historyków i publicystów.

Wydarzenia bydgoskie przyzwyczailiśmy się upamiętniać w kontekście dramatycznych scen, do których doszło w sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy 19 marca 1981 r.

Materiały edukacyjne dla nauczyciela oraz ćwiczenia dla ucznia „O wieś polską wolną, niezależną, samorządną. Od PSL do NSZZ RI Solidarność (1944–1989)” red. Katarzyna Maniewska, Kamila Churska-Wołoszczak, Przemysław Wójtowicz, Bydgoszcz– Gdańsk–Warszawa 2020 mają wspierać nauczycieli szkół ponadpodstawowych w procesie kształcenia historycznego, uzupełniać narrację i treści nieobecne w podręcznikach szkolnych odnoszące się do antykomunistycznego oporu społecznego mieszkańców polskiej wsi w okresie komunistycznej dyktatury. Ze względu na tematykę i stopień trudności rekomendujemy wykorzystanie tych materiałów w szkołach ponadpodstawowych.

 

Pobierz