Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„AUSCHWITZ - PAMIĘĆ DLA PRZYSZŁOŚCI”

2003

Pakiet edukacyjny „Auschwitz – pamięć dla przyszłości” przygotowany został wspólnie przez Biuro Edukacji Publicznej IPN i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

Publikacja przedstawia pięcioletnią tragiczną historię KL Auschwitz – od momentu utworzenia do wyzwolenia.

Pakiet podzielony jest na dwie części: materiały dla nauczyciela i dla ucznia. Materiały dla ucznia obejmują esej omawiający powstanie i funkcjonowanie obozu, słownik pojęć, biogramy, tablicę synchronistyczną i różnorodny materiał źródłowy: fragmenty wspomnień i relacji ofiar i oprawców, dokumenty oraz zdjęcia.

W części dla nauczyciela znalazły się trzy scenariusze lekcji, sporządzone na podstawie wyboru źródeł. W scenariuszach przeznaczonych na lekcje języka polskiego proponuje się wykorzystanie dramy, a jeden z nich można traktować jako podsumowanie zwiedzania muzeum Auschwitz. Bogaty materiał źródłowy daje ponadto nauczycielowi możliwość prowadzenia lekcji według własnych pomysłów. Pakiet zawiera także propozycje esejów i bibliografię pozwalającą poszerzyć wiedzę na temat obozu.

Pakiet przeznaczony jest zasadniczo dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, większość materiałów można jednak, przy odpowiednim omówieniu, wykorzystać na poziomie gimnazjalnym.

 

Pobierz