Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Bramy do Polski 1922

Autor: Renata Skoczek 2022

Uroczystości powitania Wojska Polskiego, przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich, odbyły się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku. Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne, wznoszone na wzór łuków triumfalnych, których zbudowano ponad dwieście dwadzieścia.

 

Katalog wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w ramach obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej poszerzony o dodatkowy materiał ilustracyjny.

Publikacja przedstawia wydarzenia związane z przejmowaniem części Górnego Śląska przez Polskę w 1922 roku.  Obejmowanie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie  z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie wojska. Uroczystości powitania Wojska Polskiego zostały przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich, które odbyły się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku. Symbolem tych wydarzeń stały się bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad dwieście dwadzieścia.  Niektóre z nich były niezwykle monumentalne  i pomysłowe, wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi.  Wydawnictwo zawiera 64 ilustracje w tym fotografie, dokumenty życia społecznego, mapy i odznaczenia ze zbiorów wielu muzeów, bibliotek, archiwów i kolekcji prywatnych.

 

Pobierz