Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

nr 5-6/2008

2008

W rozszerzonym „Biuletynie IPN” (maj–czerwiec, nr 88–89) znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Naczelniku Państwa i Marszałku, czyli o Józefie Piłsudskim, a także o jego uczniach, współpracownikach i kontynuatorach idei niepodległościowej. Hasłem przewodnim najnowszego numeru są więc PIŁSUDCZYCY.

Ciekawa, wartka Rozmowa, poprowadzi Was przez koleje losu młodego Ziuka, konspiratora, socjalisty, więźnia caratu, twórcy Legionów, a w końcu twórcy odrodzonej Rzeczpospolitej. Wśród sylwetek piłsudczyków znajdziecie tych sławnych, głośnych i kontrowersyjnych, jak premier Kazimierz Bartel w... karykaturze (którą przedstawia Sławomir Kalbarczyk), czy Wacław Kostek-Biernacki (szkic Michała Kurkiewicza), i tych mniej znanych, jak promotor porozumienia polsko-ukraińskiego Włodzimierz Bączkowski (interesujący artykuł Janusza Ciska), czy Zygmunt Czarnecki – prekursor obecności Wojsk Polskich w NATO (ciekawy szkic Roberta Zaparta).

Jest też tekst o „wdowim groszu” Aleksandry Piłsudskiej, wdowy po Marszałku, która podczas wojny część swej renty przeznaczyła na pomoc Armii Krajowej (autorstwa Elżbiety Jakimek-Zapart).

Numer bogato ilustrujemy zdjęciami Marszałka, dzieł jego życia, jak Legiony Polskie (tekst Pawła Kosińskiego) i fotografiami podkomendnych, jak legendarny „Nil” gen. August Emil Fieldorf (krótka biografia pióra Marii Fieldorf i Leszka Zachuty).

Wszelkie krytyczne oceny życia i działalności Józefa Piłsudskiego, jako człowieka i męża stanu, odbijają się od tej postaci, nie dotykają jej nawet wtedy, gdy formułowane są przez ludzi kompetentnych. Słowa krytyki odchodzą do bibliotecznego lamusa, a Piłsudski żyje dalej swoim życiem, wyrysowanym w sercach rodaków, którzy z jego postacią związali najbardziej dramatyczne doświadczenie zbiorowe, jakim była wojna z bolszewikami o być albo nie być Polski, u zarania ledwie odzyskanej niepodległości (Piotr Szubarczyk, Naczelnik).

Polecamy także, co prawda niezwiązane z tematem tego numeru, obszerne omówienie (autorstwa Henryka Głębockiego) memoriału Bronisława GEREMKA z maja 1988 r. O Politykę kontraktu społecznego… i publikację tego dokumentu.


 


SPIS TREŚCI

ROZMOWY BIULETYNU

KOMENTARZE HISTORYCZNE

SYLWETKI

RELACJE I WSPOMNIENIA

RECENZJE

DOKUMENTY
 

Pobierz