Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Nadzorować, interweniować, karać. Nazistowski obóz władzy wobec Kościoła katolickiego w Zabrzu (1934–1944). Wybór dokumentów

Autor: Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki 2010

Ruch nazistowski odnosił się wrogo do religii rzymskokatolickiej: do Kościoła jako instytucji, jak i do katolickich dogmatów.

 

Odwołując się do poddanego nacjonalistycznej „obróbce” szeroko rozumianego chrystianizmu czy poglądów neopogańskich już w latach 30. XX w. naziści przypuścili frontalny atak przeciwko katolicyzmowi, starając się osłabić jego wpływ w społeczeństwie.

W takich regionach jak Górny Śląsk (w jego niemieckiej części), niemal zupełnie katolickich pod względem wyznaniowym, starcie nazistowskiego aparatu władzy z Kościołem rzymskokatolickim miało swoisty charakter. Kościół był potęgą, z którą musieli się liczyć także naziści. W duchowieństwo górnośląskie uderzono m.in. ze względu na posługę w języku polskim. Szczególne nasilenie walki z Kościołem przypada na okres po wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. Wielu księży usunięto z parafii i z terenu diecezji wrocławskiej, niektórych aresztowano i zamknięto w obozach koncentracyjnych.

Publikacja Nadzorować, interweniować, karać. Nazistowski obóz władzy wobec Kościoła katolickiego w Zabrzu (1934–1944). Wybór dokumentów, pod red. Sebastiana Rosenbauma i Mirosława Węckiego, to jedyna tak obszerna praca, dokumentująca jeden z odcinków walki nazistów z katolicyzmem. To studium przypadku najludniejszego miasta rejencji opolskiej – Zabrza.

Pobierz