Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Jan Paweł II (1920–2005)

Autor: Jan Żaryn 2018

16 października 1978 r. w Watykanie, na Tronie Świętego Piotra, zasiadł syn naszej ziemi, dzisiaj już święty Jan Paweł II. Jego pontyfikat rozpoczęty słowami „Nie lękajcie się…” przyniósł nadzieję milionom, przyczynił się do powstania „Solidarności”, upadku komunizmu i Związku Sowieckiego.

 

Nie raz podkreślał, żę swą duchową formację zawdzięczał „od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom, polskim uniwersytetom”. Wielokrotnie mówił o długu, jaki zaciągnął wobec dziedzictwa, „któremu na imię Polska”, minionych pokoleń, ich cierpień, ofiary i owoców pracy. To dzięki nim nadal trwamy jako naród w miejscu spotkania Wschodu z Zachodem Europy. Kontynentu, z którego nie tylko czerpaliśmy, lecz współtworzyliśmy go – „także, za cenę naszych cierpień”. Europy pogrążonej dzisiaj w duchowym kryzysie, odrzucającej swe bogate dziedzictwo.

Jan Paweł II podobnie jak nas, Polaków, również Europę wzywał, aby powróciła na drogę odrodzenia: „Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna…”. Niektórzy powoli wracają na ten sprawdzony i dobrze wytyczony szlak.

Niech ta publikacja Instytutu Pamięci Narodowej będzie okazją, aby jeszcze raz przypomnieć dzieła i myśli Jana Pawła II nie tylko nam, Polakom, ale przede wszystkim bliższym i dalszym sąsiadom oraz wszystkim narodom, do których tak niestrudzenie pielgrzymował, zawsze podkreślając bogactwo ich kultury czy dziejów.

 

English version

Pobierz