Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Dodatek prasowy „Grudzień 1970. Pamiętamy”

2020

W 2020 r. obchodzimy 50. rocznicę Grudnia ‘70. Z tej okazji polecamy dodatek prasowy przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Press sp. z o.o., który w nakładzie ponad 316 tys. egzemplarzy, został dołączony 11 grudnia 2020 r. do dzienników regionalnych: „Dziennika Bałtyckiego”, „Dziennika Zachodniego”, „Głosu Wielkopolskiego”, „Gazety Wrocławskiej”, „Dziennika Polskiego”, „Dziennika Łódzkiego”, „Gazety Lubuskiej”, „Gazety Pomorskiej”, „Głosu Dziennika Pomorza”, „Gazety Współczesnej”, „Polska. Metropolia Warszawska”.

 

Grudzień ’70 był krwawą rozprawą komunistycznego reżimu z robotnikami Wybrzeża, którzy w reakcji na ogłoszoną podwyżkę chcieli władzy wykrzyczeć swoje niezadowolenie. Jej odpowiedzią były serie z broni maszynowej, aresztowania, katowanie zatrzymanych. Ból i gniew potęgowało upokorzenie, gdy ofiary grzebano nocą, po kryjomu. Na długo zapadły one w pamięć mieszkańców Wybrzeża.

Grudniowy ból był tym większy, że krew przelano tuż przed Bożym Narodzeniem; najbardziej rodzinnymi świętami, gdy przy wigilijnym stole siada się wśród najbliższych, aby przełamać się opłatkiem, zaśpiewać kolędy, a puste nakrycie czeka na niespodziewanego gościa. Wówczas to dodatkowe miejsce w wielu domach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga przemawiało w przejmujący sposób, przywołując zamordowanych salwami wojska i milicji oraz przebywających w więzieniach…

(fragment artykułu wstępnego)

dr Jarosław Szarek
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 

Spis treści:

Koordynatorem dodatku „Grudzień 1970. Pamiętamy” był Jan Hlebowicz z IPN Gdańsk. Ze strony Polska Press sp. z o.o. za redakcję odpowiadał red. Dariusz Szreter.

 

Pobierz