Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Solidarność, "Zachód" i "Węże". Służba Bezpieczeństwa wobec emigracyjnych struktur Solidarności 1981–1989

Autor: Patryk Pleskot 2011

Znaczna część działaczy Solidarności, których stan wojenny zaskoczył za granicą w różnych krajach, nie pozostała bierna ani nie pogodziła się z losem. Po 13 grudnia w wielu miejscach na świecie zaczęły powstawać – przy współpracy z lokalnymi związkami zawodowymi – komitety i stowarzyszenia, a także inicjatywy wydawnicze lub kulturalne mające na celu wspieranie solidarnościowego ruchu za granicą, jak też podziemnej opozycji w kraju.

 

Jednym z najważniejszych celów Służby Bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych stało się rozpracowanie i kontrola szeroko rozumianych środowisk Solidarności, w tym także licznych organizacji emigracyjnych, nawiązujących do tradycji NSZZ „Solidarność”, tworzonych przede wszystkim po 13 grudnia 1981 r. przez związkowców, którzy opuścili Polskę, oraz ich sympatyków – obywateli państw zachodnich.

Prezentowany wybór źródeł pokazuje zróżnicowany stan wiedzy funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa na temat zagranicznych struktur solidarnościowych: czasami dysponowali oni bardzo szczegółowymi materiałami, niekiedy jednak wiedzieli zaskakująco niewiele.

Pobierz