Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Kadra bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych aparatu bezpieczeństwa w województwach śląskim/katowickim, bielskim i częstochowskim

Autor: Adam Dziurok 2009

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa, jako istotny element systemu zniewolenia społeczeństwa, był instytucją służebną wobec rządzącej niepodzielnie krajem partii komunistycznej PPR/PZPR. Stanowił jej tarczę, miecz, oczy i uszy.

 

Nawiązując do daty obchodzonego w PRL święta Milicja Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa (7 października) zachęcamy do zapoznania się z publikacją na temat kadr katowickiej SB.

„Zasczegam że niejestem żadnem szabrownikiem ani pijakiem i nie skompromitóje nasze szeregi” - pisał w  prośbie o przyjęcie do pracy w UB Władysław Ślęzak, późniejszy zastępca kierownika Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gliwicach. W listopadzie 1945 r. kierownik gospodarczy MUBP w Gliwicach donosił swym zwierzchnikom z Katowic, że Ślęzak, "już drugiego dnia urzędowania wyniósł, podczas nieobecności szefa MUBP, dywan perski, o wymiarach 3,5 m x 3m. Ponadto wyniósł 3 cenne obrazy zdjęte ze ścian urzędu, zabierał także inne rzeczy, jak np. naczynia i sztućce ze stołówki". O nim i innych szefach katowickich struktur aparatu bezpieczeństwa przeczytacie Państwo w publikacji: Kadra bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych aparatu bezpieczeństwa w województwach śląskim/katowickim, bielskim i częstochowskim, Katowice 2009.

Pobierz