Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Henryk Sławik 1894–1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Autor: Tomasz Kurpierz 2022

W edukacyjnej serii, wydawanej przez Oddziałowe Biuro Edukacyjne IPN w Katowicach, pojawiła się nowa pozycja „Henryk Sławik 1894-1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“, autorstwa dr. Tomasza Kurpierza z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

 

Książka skierowana jest do uczniów, nauczycieli oraz pasjonatów historii. Na ponad 90 stronach, w skróconym ujęciu przedstawiono życie i działalność tytułowego bohatera. Wydawnictwo składa się z wprowadzenia i 13 rozdziałów, bogato ilustrowanych fotografiami ze zbiorów wielu archiwów, kolekcji prywatnych, muzeów i bibliotek, zarówno polskich jak i zagranicznych. Jednym z dwóch głównych założeń, jakie przyświecały jej wydaniu, była popularyzacja biografii Henryka Sławika. Wygodny format publikacji, prosty język oraz bogata warstwa ilustracyjna zachęcają do lektury. Dzięki temu broszura w przystępny sposób pozwala na zapoznanie się z biografią tego wybitnego Górnoślązaka, pośmiertnie uhonorowanego w 1990 r. tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. odznaczonego Orderem Orła Białego.

Drugim założeniem wydawnictwa jest upamiętnienie postaci Henryka Sławika, którego biografia przez długi czas pozostawała praktycznie nieznana dla szerszego ogółu społeczeństwa. Broszura jest skróconą wersją monografii Tomasza Kurpierza pt: „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“, pierwszej naukowej biografii Henryka Sławika, jaka ukazała się w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Pobierz