Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim. Pamięci ofiar zbrodni komunistycznej

Autor: Katarzyna Lisiecka 2020

Wyjątkowa publikacja przygotowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku w 50. rocznicę Grudnia ’70. Walka o pamięć o ofiarach Grudnia ’70 zakończyła się sukcesem dopiero po dziesięciu latach. Realną możliwość budowy pomnika w kraju rządzonym przez aparat komunistyczny dały strajki i porozumienia sierpniowe 1980 r. W Gdańsku powstał Pomnik Poległych Stoczniowców. Dziś mamy wiele upamiętnień tragicznego Grudnia ’70. Jednym z nich jest tablica pamiątkowa na budynku przystanku kolejki elektrycznej Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana, oddana w hołdzie ofiarom w 50. rocznicę przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Historia komunizmu w Polsce jest bolesna, tragiczna i wstydliwa dla narodu polskiego. Zbrodnia, której dopuściła się totalitarna władza w grudniu 1970 r. w Gdańsku, Gdyni i Elblągu, jest tego dobitnym przykładem. Indoktrynowani, zmanipulowani sowiecką propagandą funkcjonariusze milicji i żołnierze strzelali do swoich bezbronnych rodaków.

Bezpośrednią przyczyną tragedii były podwyżki cen żywości, ogłoszone 12 grudnia 1970 r. przez premiera komunistycznego rządu Józefa Cyrankiewicza. Przy ciągłej recesji socjalistycznej gospodarki kraju i pogłębiającego się ubóstwa, był to kolejny cios dla społeczeństwa polskiego. Stale pogarszające się nastroje społeczne doprowadziły do zorganizowanego buntu przeciwko władzy komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

 

Pobierz