Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945

Autor: Maciej Korkuć 2019

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej wydał popularnonaukową publikację autorstwa Macieja Korkucia „Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945”

 

 

II wojna światowa zaczęła się w roku 1939 od agresji dwóch totalitarnych potęg na Polskę. 1 września 1939 r. zaatakowała ją Rzesza Niemiecka. Po kilkunastu dniach – 17 września – Związek Sowiecki. Niemiecko-sowiecka współpraca militarna stała się początkiem kataklizmu, który w sposób nieodwracalny przeorał historię Polski. Zakończenie wojny tylko Europie Zachodniej przyniosło nowy okres wolności, natomiast Polsce – nowy okres zniewolenia pod dominacją sowiecką. Mimo ciężkich doświadczeń kolejne pokolenia Polaków z uporem walczyły o wolność i własne niepodległe państwo. Udało się je odzyskać dopiero po obaleniu komunizmu w 1989 r. – po pięćdziesięciu latach od tragedii roku 1939. Mimo upływu lat doświadczenie II wojny światowej wciąż pozostaje ważnym składnikiem polskiej tożsamości. Natomiast postawa Rzeczypospolitej Polskiej w czasie całej wojny jest wciąż niedocenianym elementem dziedzictwa polskiego państwa. To także ważny punkt odniesienia dla dyskusji o dziejach Europy w epoce totalitarnych agresji, zbrodni i ludobójstwa.

***

Opracowanie jest adresowane do ludzi młodych i cudzoziemców, aby w sposób przystępny i maksymalnie syntetyczny przekazać najważniejsze informacje na temat losów państwa polskiego w okresie II wojny światowej. Prezentacja polskiej wersji językowej odbyła się 28 sierpnia 2019 r. Drukiem ukazały się również wersje angielska, francuska, niemiecka, rosyjska, ukraińska i włoska.

 

English version

Pobierz