Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Tarnogórska Solidarność 1980–1981

Autor: Robert Ciupa, Sebastian Rosenbaum 2010

„Materiał zamieszczony w albumie »Tarnogórska Solidarność 1980–1981« to dokumentacja życia codziennego w Tarnowskich Górach oraz aktywności tarnogórskiej „Solidarności” w walce o wolność w latach 1980–1981.

 

Dlaczego warto bliżej przedstawić okoliczności powstania i działalności NSZZ „Solidarność” w Tarnowskich Górach lat 1980–1981? W pierwszym rzędzie należy wskazać na wielkie znaczenie strajku w tarnogórskiej fabryce „FAZOS” w dniach 21 i 22 sierpnia 1980 roku. Strajk, rozpoczęty w tydzień po wybuchu protestów w Stoczni Gdańskiej, zainicjował falę niezadowolenia w spokojnym dotąd Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Spojrzenie na aktywność tarnogórskiej „Solidarności” to także okazja do przyjrzenia się, jak Związek realizował swojej cele i zadania w mikroskali jednego średniej wielkości miasta. Znaczenie ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe „Solidarności” po wielokroć było przedmiotem różnorakich analiz i opisów. Ale wielka, odnawiająca siła „Solidarności” tkwiła w rozproszeniu Związku, to znaczy w jego powszechności, obecności w tak wielu zakątkach kraju, a więc w jego aktywności „u dołu”, pośród społeczeństwa. Dlatego warto prezentować mniejsze ośrodki „Solidarności”, takie jak w Tarnowskich Górach.

 

"Wiele wykorzystanych tu fotografii ma charakter unikatowy, a znaczna ich część publikowana jest po raz pierwszy, co sprawia, że album należy uznać za wydawnictwo pionierskie o dużym walorze dokumentacyjnym"

z recenzji dr. Krzysztofa Gwoździa (Muzeum w Tarnowskich Górach)

Pobierz