Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Rocznica przybycia 7 Pułku Ułanów Lubelskich do Mińska Mazowieckiego

2021

Miesięcznik "Polska Zbrojna", z okazji setnej rocznicy przybycia 7 Pułku Ułanów Lubelskich do Mińska Mazowieckiego, przygotował specjalne wydanie - tzw. jednodniówkę.

 

W odradzającej się Rzeczypospolitej Mińsk Mazowiecki przyjął w gościnę kawalerzystów 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Żołnierze w krótkim czasie stali się częścią mińskiej społeczności. Obecność Wojska Polskiego wpłynęła pod wieloma względami na dynamiczny rozwój miasta. Gwarantowała jego bezpieczeństwo, budowała także poczucie tożsamości narodowej, patriotyzmu. Dlatego po upływie wieku od tamtych wydarzeń można śmiało stwierdzić, że polskie wojsko to także korzenie miasta. Że pamięć o tej formacji powinna być tu wciąż obecna. Ułani z 7 pułku to przecież zwycięscy żołnierze Bitwy Warszawskiej, którzy w mistrzowsko poprowadzonej szarży pokonali bolszewików, przyczyniając się do powstrzymania naporu komunistycznej ideologii, zagrażającej tradycyjnej cywilizacji europejskiej.

Ułani 7 pułku to także bohaterscy żołnierze września 1939 roku. Charyzmatyczni dowódcy i karni żołnierze byli dumą Mińska Mazowieckiego i przyczynili się do chwały Rzeczypospolitej. Niech zostaną na zawsze w pamięci i w sercach Polaków. Niechaj pozostaną obecni na zawsze w tradycji i wartościach współczesnego miasta.

słowo wstępne ministra obrony narodowej

 

Pobierz