Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Rocznica wybuchu II wojny światowej

2020

Miesięcznik "Polska Zbrojna", z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przygotował specjalne wydanie - tzw. jednodniówkę.

 

II wojna światowa – najstraszniejszy kataklizm XX wieku – rozpoczęła się na Westerplatte. To tutaj, przez tydzień, bohaterscy Obrońcy Westerplatte stawiali opór bezprecedensowej agresji, niespotkanej wcześniej w dziejach świata. Ich odwaga, żołnierski kunszt i niezłomność stały się symbolem polskiego charakteru narodowego, uosabiając siłę i wolę życia w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.

Polska, podejmując heroiczną walkę z najeźdźcą niemieckim i niedługo potem z agresorem sowieckim, poniosła w tej wojnie ogromne straty ludzkie i materialne. Nie złamało to jednak naszego ducha. Polscy żołnierze na wielu frontach Europy i świata walczyli o „wolność naszą i waszą”, wszędzie wykazując się wielkim poświęceniem i niespotykanym męstwem. Walczyli wszak o umiłowaną Ojczyznę, o swoje rodziny i lepszą przyszłość. I zwyciężyli! To dzięki nim możemy z dumą podnosić polską flagę oraz żyć w kraju wolnym i niepodległym.

Dziś Polska jest silna i nowoczesna, a nasze siły zbrojne profesjonalne, liczne i dobrze wyposażone. Odgrywamy ważną rolę w NATO, budujemy mocny sojusz z USA. To zasługa właśnie tych żołnierzy, którzy złożyli ofiarę życia i zdrowia w imię wolności i patriotyzmu. Nie wolno nam o tym zapominać.

Cześć i chwała Bohaterom!
Cześć i chwała Obrońcom Westerplatte!

 

słowo wstępne ministra obrony narodowej

 

 

 

 

Pobierz