Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Dodatek historyczny rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Autor: Paweł Fornal, Jacek Magdoń, Wojciech Hanus 2022

14 lutego 2022 r. obchodziliśmy 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, zatem utworzenia największej podziemnej armii w okupowanej Europie. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święto bohaterów polskiej konspiracji antykomunistycznej, która to również przybrała największy rozmiar wśród narodów będących pod okupacją sowiecką.

 

Armia Krajowa wielkość swoją zawdzięczała woli walki polskiego społeczeństwa oraz jego dążeniu nie tylko do odzyskania niepodległości, ale także do odbudowy przyszłego kraju w duchu wolności i demokracji. Wielkość AK nie może być jednak mierzona jedynie liczbą około 400 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, gdyż wielkość ta uwidaczniała się także na innych obszarach, na polu organizacyjnym, bojowym, wywiadowczym, a w końcu w niezłomności w dążeniu do celu, jakim była suwerenna Polska. Świadectwem tego ostatniego są właśnie „Żołnierze Wyklęci”. Zatem przy okazji rocznicy powołania Armii Krajowej zadajmy pytanie o jej koniec. Czy rozkaz gen. Leopolda Okulickiego z 19 stycznia 1945 r. zamykał rozdział pod nazwą Armia Krajowa? Nie, gdyż rozkaz ten wcale nie nakazywał zaprzestania walki o wyzwolenie kraju. Padają w nim skierowane do żołnierzy AK słowa „Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego”. Stąd rdzeń formacji „Żołnierzy Wyklętych” nadal stanowią żołnierze AK, niezależnie od tego, czy kontynuowali oni służbę w strukturach NIE- DSZ-WiN, czy też działali poza nimi. Zatem Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest również w dużej mierze świętem właśnie żołnierzy AK. Tych najwytrwalszych w wierności złożonej przysiędze.

Dlatego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oddajemy w Państwa ręce dodatek prasowy IPN, na łamach którego prezentujemy sylwetki trzech postaci związanych z Rzeszowszczyzną, których wspólną genezę stanowi służba w AK, a które potem, już w warunkach okupacji sowieckiej, wytrwale dążyły drogą wytyczoną przez etos AK.

Pobierz