Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Bohaterowie Olimpijskich Aren - od Aten do Tokio

Autor: Sebastian Pilarski, Artur Kuprianis, Patrycja Resel, Ewelina Ślązak, Bartosz Janczak 2021

Byli bohaterami masowej wyobraźni kilku generacji Polaków. Fakt, że przyszło im żyć w XX wieku sprawił, iż musieli wykazywać się niezłomnością ducha nie tylko na sportowych arenach. Tak wyglądały losy wielu polskich olimpijczyków, wśród których znaleźli się i tacy, którzy zapłacili najwyższą cenę za przywiązanie do biało-czerwonych barw.

 

Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio, IPN Oddział w Łodzi wydał 24-stronnicowy dodatek prasowy w Dzienniku Łódzkim, który prezentuje nieznane fakty z życia polskich olimpijczyków.

Dwudzieste stulecie przyniosło rozwój rywalizacji sportowej na nieznaną wcześniej skalę, a najwybitniejsi zawodnicy zyskali ogromną popularność i uznanie. Sport, podobnie jak inne dziedziny życia, funkcjonuje jednak w określonych warunkach społecznopolitycznych. Szczególnie mocno zależność tę odczuli zawodnicy występujący w okresie dwudziestolecia międzywojennego, którym przyszło zmierzyć się z wyzwaniami rzuconymi przez historię. Wiele biografii zasługuje na osobną książkę lub film (...).

W dodatku, który trzymacie Państwo w rękach w kolejnych tekstach prezentujemy sylwetki olimpijczyków związanych w różny sposób z regionem łódzkim, m.in. poprzez miejsce urodzenia, czy też reprezentowanie działających tu klubów. Pomimo upływających lat pozostają wzorem do naśladowania, znajdując następców w kolejnych pokoleniach uczestników sportowej rywalizacji. Tym ostatnim należy życzyć, by nigdy poza arenami nie musieli stawać przed tak dramatycznymi wyborami

– pisze w artykule wprowadzającym dr Sebastian Pilarski.

W dodatku dostępnym również w wersji elektronicznej, znaleźć można m.in. artykuły pracowników IPN:

Pobierz