Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Jan Żabiński „Franciszek”

Autor: Szymon Nowak 2022

Jan Żabiński – polski zoolog, fizjolog, nauczyciel i agronom, wieloletni dyrektor warszawskiego ZOO. W 1918 r. rozbrajał Niemców na ulicach Warszawy, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Wraz z żoną Antoniną ukrywał w swoim domu i na terenie ZOO około 300 Żydów.

 

Wieloletni dyrektor warszawskiego ZOO, Jan Żabiński, to bez wątpienia zasłużona postać polskiej nauki. Wykonał ogromną pracę, popularyzując zoologię wśród młodych ludzi, a wielu rodaków wciąż pamięta jego zaprawione szczyptą humoru pogadanki radiowe dotyczące życia zwierząt. To również swoją działalnością Żabiński przyczynił się do przywrócenia żubrów naturalnemu środowisku w Puszczy Białowieskiej. Jednak niewiele osób wie, że ten sam człowiek walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie, był konspiratorem Armii Krajowej i dowodził plutonem w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim ratował Żydów z warszawskiego getta i ukrywał ich na terenie ZOO. On sam po latach skromnie wspominał:

„Byłem zawsze przeciwko wszelkiej niesprawiedliwości, dlatego też wstrząsnęły mną prześladowania Żydów podczas okupacji. To, co robili Niemcy, było potworne. Dlatego też walczyłem przeciwko nim w ramach Armii Krajowej, a także organizowałem sam akcję ratowniczą”.

 

Pobierz