Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Henryk Lewczuk „Młot”

Autor: Grzegorz Makus 2021

Przedwojenny harcerz, podchorąży Armii Krajowej, oficer Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dowódca największego oddziału partyzanckiego w Obwodzie WiN Chełm. Od 1941 do 1947 r. nieprzerwanie walczył z okupantem niemieckim, a następnie sowieckim, uwalniał aresztowanych, likwidował funkcjonariuszy aparatu represji oraz jego agenturę.

 

Nigdy nie zapominał o swoich podkomendnych, wykazywał niezwykłą dbałość o ich los. Ścigany przez komunistów, musiał wyemigrować z kraju. Nigdy się jednak nie poddał, przez całe życie służył niepodległej Polsce. Komendant „Młot” – legenda ziemi chełmskiej stał się wzorem patrioty i żołnierza.

W maju 1946 r. jego oddział brał udział w ataku na Hrubieszów i uwolnieniu więźniów z miejscowego PUBP. Po ujawnieniu w marcu 1947 r., ścigany przez komunistów, musiał wyemigrować z kraju i osiadł na stałe we Francji. Po powrocie do Polski w 1992 r. zaangażował się w działalność polityczną. Był współorganizatorem Ruchu Odbudowy Polski, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Chełmie, radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego, a w latach 2001–2005 posłem na Sejm RP. Zmarł w 2009 r. w Chełmie.

 

Pobierz