Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Józef Bellert

Autor: Szymon Nowak 2021

Józef Bellert to bohater na trudne czasy: żołnierz Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej, sanitariusz i lekarz. Wziął udział w wojnie obronnej 1939 r. i w Powstaniu Warszawskim. Ale chyba największą jego zasługą było zorganizowanie od podstaw szpitala polowego w oswobodzonym niemieckim obozie Auschwitz, gdzie kierowany przez niego zespół PCK ratował życie i zdrowie byłym więźniom.

 

Historię Polski tworzą nie tylko znani wielcy bohaterzy, ale także osoby często już zapomniane, które żyjąc w czasach decydujących dla istnienia naszego kraju, podjęły swój obowiązek wobec Ojczyzny. Jedną z nich jest oficer Legionów Polskich, lekarz i powstaniec warszawski – Józef Bellert, który niósł pomoc chorym w najcięższych warunkach szpitala polowego na terenie oswobodzonego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ten skromny lekarz społecznik tak pisał w 1929 r. o swoim zaangażowaniu w okresie Legionów Piłsudskiego i wojny polsko-bolszewickiej:

„Idąc za głosem ukochanego Wodza, który nauczył nas walczyć za Polskę, uważam, iż spełniłem żołnierski obowiązek Polaka. Odznaczeń wojskowych nie posiadam, gdyż o nie nie dbałem ani nie starałem się”.

 

Pobierz